Back to Top

HOUSE MEMBERS 308

NOTE: Total of House Members includes Deceased (9), Appointed (1), Dropped (1)

 

SORT
 

18th CONGRESS
1. Abante, Bienvenido Jr. M.Manila, 6th District
2. Abaya, Francis Gerald AguinaldoCavite, 1st District
3. Abellanosa, Rodrigo A.Cebu City, 2nd District
4. Abu, Raneo "Ranie" E.Batangas, 2nd District
5. Abueg-Zaldivar, Cyrille "Beng" F.Palawan, 2nd District
6. Abunda, Maria Fe R.Eastern Samar, Lone District
7. Acop, Resurreccion M. (Deceased)Antipolo City, 2nd District
8. Acosta, Gil "Kabarangay Jr." A.Palawan, 3rd District
9. Acosta-Alba, Maria LourdesBukidnon, 1st District
10. Adiong, Ansaruddin Abdul Malik A.Lanao del Sur, 1st District
11. Advincula, Alex "AA" L.Cavite, 3rd District
12. Agabas, Tyrone D.Pangasinan, 6th District
13. Agarao, Benjamin Jr. C.Laguna, 4th District
14. Aglipay, Michael Edgar Y.Party List - DIWA
15. Aguinaldo, Naealla BaintoParty List - BAHAY
16. Albano, Antonio "Tonypet" T.Isabela, 1st District
17. Albano, Rodolfo B. (Deceased)Party List - LPGMA
18. Alfonso, Samantha Louise VargasCagayan, 2nd District
19. Almario, Joel Mayo Z.Davao Oriental, 2nd District
20. Alonte, Marlyn "Len" B.Biñan City, Lone District
21. Alvarez, Franz "Chicoy" E.Palawan, 1st District
22. Alvarez, Genaro Jr. M.Negros Occidental, 6th District
23. Alvarez, Pantaleon D.Davao del Norte, 1st District
24. Amante-Matba, Ma. Angelica M.Agusan del Norte, 2nd District
25. Amatong, Isagani S.Zamboanga del Norte, 3rd District
26. Andaya, Marissa (Deceased)Camarines Sur, 1st District
27. Angara, Rommel Rico T.Aurora, Lone District
28. Aragones, SolLaguna, 3rd District
29. Arbison, Munir M.Sulu, 2nd District
30. Arenas, Rose Marie "Baby" J.Pangasinan, 3rd District
31. Arroyo, Ma. Lourdes T.Negros Occidental, 5th District
32. Atienza, Jose Jr. L.Party List - BUHAY
33. Aumentado, Erico Aristotle C.Bohol, 2nd District
34. Bañas-Nograles, Shirlyn L.South Cotabato, 1st District
35. Babasa, Leonardo Jr. L.Zamboanga del Sur, 2nd District
36. Bagatsing, Cristal L.Manila, 5th District
37. Balindong, Yasser AlontoLanao del Sur, 2nd District
38. Barba, Angelo MarcosIlocos Norte, 2nd District
39. Barbers, Robert Ace S.Surigao del Norte, 2nd District
40. Baronda, Julienne "Jam" L.Iloilo City, Lone District
41. Barzaga, Elpidio Jr. F.Cavite, 4th District
42. Bascug, Alfel M.Agusan del Sur, 1st District
43. Bautista-Bandigan, Lorna P.Davao Occidental, Lone District
44. Bautista-Lim, Claudine Diana D.Party List - DUMPER PTDA
45. Belmonte, Jose Christopher Y.Quezon City, 6th District
46. Benitez, Francisco "Kiko" B.Negros Occidental, 3rd District
47. Bernos, Joseph Sto. Niño B.Abra, Lone District
48. Biazon, Ruffy B.Muntinlupa City, Lone District
49. Billones, Emmanuel "Tawi"Capiz, 1st District
50. Biron, Braeden John Q.Iloilo, 4th District
51. Bolilia, Lianda B.Batangas, 4th District
52. Bondoc, Juan Pablo "Rimpy" P.Pampanga, 4th District
53. Bordado, Gabriel Jr. H.Camarines Sur, 3rd District
54. Bravo, Narciso Jr. R.Masbate, 1st District
55. Brosas, Arlene D.Party List - GABRIELA
56. Bulut, Elias Jr. C.Apayao, Lone District
57. Bustos, Jorge "PATROL"Party List - PATROL
58. Cabatbat, Argel Joseph T.Party List - MAGSASAKA
59. Cabochan, Manuel III DG.Party List - MAGDALO
60. Cabredo, Fernando T.Albay, 3rd District
61. Cagas, Mercedes "Didi" C.Davao del Sur, Lone District
62. Calderon, Peter John D.Cebu, 7th District
63. Calixto, Antonino G.Pasay City, Lone District
64. Caminero, Wilfredo "Willy" S.Cebu, 2nd District
65. Campos, Luis Jr. N.Makati City, 2nd District
66. Canama, Sabiniano S.Party List - COOP-NATCCO
67. Caoagdan, Rudy S., DPANorth Cotabato, 2nd District
68. Cardema, Ducielle Marie S.Party List - DUTERTE YOUTH
69. Cari, Carl Nicolas C.Leyte, 5th District
70. Castelo, Precious HipolitoQuezon City, 2nd District
71. Castro, France L.Party List - ACT-TEACHERS
72. Castro, Fredenil "Fred" H.Capiz, 2nd District
73. Cayetano, Alan Peter "Compañero" S.Taguig-Pateros, 1st District
74. Cayetano, Maria LaarniTaguig, 2nd District
75. Celeste, Arnold "Noli" D.Pangasinan, 1st District
76. Chatto, Edgar M.Bohol, 1st District
77. Chipeco, Joaquin Jr. M.Calamba City, Lone District
78. Chungalao, Solomon R.Ifugao, Lone District
79. Co, Angelica NatashaParty List - BHW
80. Co, Elizaldy S.Party List - AKO BICOL
81. Cojuangco, Carlos O. (Deceased)Tarlac, 1st District
82. Collantes, Ma. Theresa V.Batangas, 3rd District
83. Crisologo, Anthony Peter "Onyx" D.Quezon City, 1st District
84. Cua, Junie E.Quirino, Lone District
85. Cuaresma, Luisa LlorenNueva Vizcaya, Lone District
86. Cueva, Leo Rafael M.Negros Occidental, 2nd District
87. Cullamat, Eufemia "Ka Femia" C.Party List - BAYAN MUNA
88. Dagooc, Sergio C.Party List - APEC
89. Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.Zamboanga City, 2nd District
90. Dalog, Maximo Jr. Y.Mountain Province, Lone District
91. Datol, Francisco Jr. G. (Deceased)Party List - SENIOR CITIZENS
92. Daza, Paul RuizNorthern Samar, 1st District
93. De Jesus, Presley C.Party List - PHILRECA
94. De Venecia, Christopher V.P.Pangasinan, 4th District
95. Defensor, Lorenz R.Iloilo, 3rd District
96. Defensor, Michael T.Party List - ANAKALUSUGAN
97. Del Mar, Raul V. (Deceased)Cebu City, 1st District
98. Delos Santos, Alfred C.Party List - ANG PROBINSYANO
99. Delos Santos, Edward C.Party List - ANG PROBINSYANO
100. Deloso-Montalla, Cheryl P.Zambales, 2nd District
101. Dimaporo, Abdullah D.Lanao del Norte, 2nd District
102. Dimaporo, Mohamad Khalid Q.Lanao del Norte, 1st District
103. Duavit, Michael John R.Rizal, 1st District
104. Dujali, Alan "Aldu" R.Davao del Norte, 2nd District
105. Duterte, Paolo Z.Davao City, 1st District
106. Dy, Faustino Michael Carlos III T.Isabela, 5th District
107. Dy, Faustino V "Inno" A.Isabela, 6th District
108. Dy, Ian Paul L.Isabela, 3rd District
109. Ebcas, Adriano A.Party List - AKO PADAYON PILIPINO
110. Ecleo, Alan 1 B.Dinagat Islands, Lone District
111. Elago, Sarah Jane I.Party List - KABATAAN
112. Enverga, Wilfrido Mark M.Quezon, 1st District
113. Erice, Edgar R.Caloocan City, 2nd District
114. Eriguel, Sandra Y., M.D.La Union, 2nd District
115. Ermita-Buhain, Elenita Milagros "Eileen"Batangas, 1st District
116. Escudero, Evelina G.Sorsogon, 1st District
117. Espina, Gerardo Jr. "Gerryboy" J.Biliran, Lone District
118. Espino, Jumel Anthony I.Pangasinan, 2nd District
119. Estrella, Conrado III M.Party List - ABONO
120. Fariñas, Ria Christina G.Ilocos Norte, 1st District
121. Fariñas, Rudys Caesar I G.Party List - PROBINSYANO AKO
122. Fernandez, Dan S.Laguna, 1st District
123. Fernando, Bayani F.Marikina City, 1st District
124. Ferrer, Juliet Marie De LeonNegros Occidental, 4th District
125. Ferrer, Luis IV "Jon-Jon" A.Cavite, 6th District
126. Flores, Jonathan Keith T.Bukidnon, 2nd District
127. Fongwan, Nestor B. (Deceased)Benguet, Lone District
128. Fortun, Lawrence "Law" H.Agusan del Norte, 1st District
129. Fortuno, Jocelyn F.Camarines Sur, 5th District
130. Frasco, Vincent Franco 'Duke' D.Cebu, 5th District
131. Fuentebella, Arnie B.Camarines Sur, 4th District
132. Gaite, Ferdinand R.Party List - BAYAN MUNA
133. Garbin, Alfredo Jr. A.Party List - AKO BICOL
134. Garcia, Jose Enrique III "Joet" S.Bataan, 2nd District
135. Garcia, Pablo John F.Cebu, 3rd District
136. Garcia, Vincent J.Davao City, 2nd District
137. Garin, Janette L.Iloilo, 1st District
138. Garin, Sharon S.Party List - AAMBIS-OWA
139. Gasataya, Greg G.Bacolod City, Lone District
140. Gatchalian, WesValenzuela City, 1st District
141. Gato, Ciriaco Jr. B.Batanes, Lone District
142. Geron, Rico B.Party List - AGAP
143. Go, Ed Christopher S.Isabela, 2nd District
144. Go, Mark O.Baguio City, Lone District
145. Gonzaga, Ruwel Peter S.Davao de Oro, 2nd District
146. Gonzales, Aurelio Jr. "Dong" D.Pampanga, 3rd District
147. Gonzales, Neptali II M.Mandaluyong City, Lone District
148. Gonzalez, Sandro L.Party List - MARINO
149. Gorriceta, Michael B.Iloilo, 2nd District
150. Guico, Ramon III "Mon-Mon" V.Pangasinan, 5th District
151. Gullas, Eduardo "Eddie" R.Cebu, 1st District
152. Guya, Godofredo N.Party List - RECOBODA
153. Haresco, Teodorico Jr. T.Aklan, 2nd District
154. Hataman, Mujiv S.Basilan, Lone District
155. Hernandez, Ferdinand L.South Cotabato, 2nd District
156. Herrera-Dy, Bernadette "BH"Party List - BH
157. Hofer, Ann K.Zamboanga Sibugay, 2nd District
158. Jalosjos, Romeo Jr. M.Zamboanga del Norte, 1st District
159. Javier, Lolita T.Leyte, 2nd District
160. Jimenez, Cesar Jr. "Jawo" L.Zamboanga City, 1st District
161. Kho, Elisa "Olga" T.Masbate, 2nd District
162. Kho, Wilton "Tonton" TanMasbate, 3rd District
163. Khonghun, Jeffrey D.Zambales, 1st District
164. Labadlabad, Glona G.Zamboanga del Norte, 2nd District
165. Lacson, Virgilio S.Party List - MANILA TEACHERS
166. Lacson-Noel, Josephine Veronique R.Malabon City, Lone District
167. Lagman, Edcel C.Albay, 1st District
168. Lagon, Sonny "SL" L.Party List - AKO BISAYA
169. Lara, Joseph "Jojo" L.Cagayan, 3rd District
170. Lazatin, Carmelo II "Jon" B.Pampanga, 1st District
171. Leachon, Doy C.Oriental Mindoro, 1st District
172. Legarda, LorenAntique, Lone District
173. Lim, AloyParty List - RAM
174. Limkaichong, Jocelyn SyNegros Oriental, 1st District
175. Lopez, Jose Antonio G. (Dropped from the Roll)Party List - MARINO
176. Lopez, Manuel Luis T.Manila, 1st District
177. Loyola, Dahlia A.Cavite, 5th District
178. Lusotan, Macnell M.Party List - MARINO
179. Macapagal Arroyo, Juan MiguelPampanga, 2nd District
180. Maceda, Edward Vera PerezManila, 4th District
181. Madrona, Eleandro Jesus F.Romblon, Lone District
182. Malapitan, Dale "Along" R.Caloocan City, 1st District
183. Mangaoang, Allen Jesse C.Kalinga, Lone District
184. Mangudadatu, Esmael G.Maguindanao, 2nd District
185. Marcoleta, Rodante D.Party List - SAGIP
186. Mariano-Hernandez, RuthLaguna, 2nd District
187. Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.Batangas, 5th District
188. Marquez, Carlito S.Aklan, 1st District
189. Martinez, Eric M.Valenzuela City, 2nd District
190. Matba, Rashidin H.Tawi-Tawi, Lone District
191. Matugas, Francisco Jose II "Bingo" F., CPA,CESO,LLBSurigao del Norte, 1st District
192. Mendoza, Raymond Democrito C.Party List - TUCP
193. Mercado, Roger G. (Appointed DPWH Acting Secretary)Southern Leyte, Lone District
194. Momo, Romeo Sr. S.Party List - CWS
195. Natividad-Nagaño, Maricel G., MD.Nueva Ecija, 4th District
196. Nava, Ma. Lucille L., M.D.Guimaras, Lone District
197. Nieto, John Marvin "Yul Servo" C.Manila, 3rd District
198. Noel, Florencio G.Party List - AN WARAY
199. Nograles, Jericho Jonas B.Party List - PBA
200. Nograles, Juan Fidel Felipe F.Rizal, 2nd District
201. Nolasco, Ramon Jr. C.Cagayan, 1st District
202. Nuñez-Malanyaon, Corazon T.Davao Oriental, 1st District
203. Oaminal, Henry S.Misamis Occidental, 2nd District
204. Olivarez, Eric L.Parañaque City, 1st District
205. Ong, Jose Jr. "Jun" L.Northern Samar, 2nd District
206. Ong, Ronnie L.Party List - ANG PROBINSYANO
207. Ordanes, Rodolfo M.Party List - SENIOR CITIZENS
208. Ortega, Pablo C.La Union, 1st District
209. Ouano-Dizon, Emmarie "Lolypop" M.Cebu, 6th District
210. Pacquiao, Alberto "Bobby" D.Party List - OFW FAMILY
211. Pacquiao, Rogelio "Ruel" D.Sarangani, Lone District
212. Padiernos, Jose Gay G.Party List - GP
213. Paduano, Joseph Stephen "Caraps" S.Party List - ABANG LINGKOD
214. Palma, Wilter "Sharky" II WeeZamboanga Sibugay, 1st District
215. Pancho, Gavini "Apol" C.Bulacan, 2nd District
216. Panotes, Marisol C. (Deceased)Camarines Norte, 2nd District
217. Peña, Romulo Jr. "Kid"Makati City, 1st District
218. Pichay, Prospero Jr. A.Surigao del Sur, 1st District
219. Pimentel, Johnny TySurigao del Sur, 2nd District
220. Pineda, Enrico A.Party List - 1-PACMAN
221. Plaza, Eddiebong G.Agusan del Sur, 2nd District
222. Puno, Roberto V.Antipolo City, 1st District
223. Quimbo, Stella Luz A.Marikina City, 2nd District
224. Radaza, Paz C.Lapu-Lapu City, Lone District
225. Ramirez-Sato, JosephineOccidental Mindoro, Lone District
226. Ramos, Ma. Bernardita "Ditas" B. (Deceased)Sorsogon, 2nd District
227. Remulla, Jesus Crispin C.Cavite, 7th District
228. Revilla, Strike B.Cavite, 2nd District
229. Reyes, Allan Benedict S.Quezon City, 3rd District
230. Rivera, Domingo C.Party List - CIBAC
231. Robes, Florida "Rida" P.San Jose Del Monte City, Lone District
232. Rodriguez, Rufus B.Cagayan de Oro City, 2nd District
233. Roman, Geraldine B.Bataan, 1st District
234. Romero, Michael L., Ph.D.Party List - 1-PACMAN
235. Romualdez, Ferdinand Martin G.Leyte, 1st District
236. Romualdez, Yedda Marie K.Party List - TINGOG SINIRANGAN
237. Romualdo, Xavier Jesus D.Camiguin, Lone District
238. Romulo, Roman T.Pasig City, Lone District
239. Roque, Rogelio Neil P.Bukidnon, 4th District
240. Sacdalan, Joselito "Joel" S.North Cotabato, 1st District
241. Sagarbarria, Manuel T.Negros Oriental, 2nd District
242. Sakaluran, Princess Rihan M.Sultan Kudarat, 1st District
243. Salceda, Joey SarteAlbay, 2nd District
244. Salimbangon, Janice Z.Cebu, 4th District
245. Salo, Ron P.Party List - KABAYAN
246. Salvador-Tambunting, Joy MyraParañaque City, 2nd District
247. Sanchez, Hector S.Catanduanes, Lone District
248. Sangcopan, Amihilda J.Party List - AMIN
249. Santos-Recto, VilmaBatangas, 6th District
250. Sarmiento, Edgar Mary S.Samar, 1st District
251. Saulog, Irene Gay F.Party List - KALINGA
252. Savellano, Deogracias Victor "DV" B.Ilocos Sur, 1st District
253. Siao, Frederick W.Iligan City, Lone District
254. Silverio, Lorna C.Bulacan, 3rd District
255. Singson, Jose Jr. "Bonito" C.Party List - PROBINSYANO AKO
256. Singson-Meehan, KristineIlocos Sur, 2nd District
257. Sinsuat, Datu Roonie Sr. Q.Maguindanao, 1st District
258. Suansing, Estrellita B.Nueva Ecija, 1st District
259. Suansing, Horacio Jr. P.Sultan Kudarat, 2nd District
260. Suarez, Aleta C.Quezon, 3rd District
261. Suarez, David "Jay-Jay" C.Quezon, 2nd District
262. Suntay, Jesus "Bong" C.Quezon City, 4th District
263. Sy-Alvarado, "Kuya" Jose Antonio R.Bulacan, 1st District
264. Taduran, Rowena Niña O.Party List - ACT-CIS
265. Tallado, Josefina B.Camarines Norte, 1st District
266. Tan, Alyssa Sheena P.Isabela, 4th District
267. Tan, Angelina "Helen" D.L., M.D.Quezon, 4th District
268. Tan, Samier A.Sulu, 1st District
269. Tan, Sharee Ann T.Samar, 2nd District
270. Tan, Shernee A.Party List - KUSUG TAUSUG
271. Tejada, Jose "Ping-Ping" I.North Cotabato, 3rd District
272. Teves, Arnolfo Jr. "Arnie" A.Negros Oriental, 3rd District
273. Teves, Jose Jr. "Bong" J.Party List - TGP
274. Tiangco, John Reynald M.Navotas City, Lone District
275. Tolentino, Abraham "Bambol" N.Cavite, 8th District
276. Torres-Gomez, LucyLeyte, 4th District
277. Tulfo, Jocelyn P.Party List - ACT-CIS
278. Tupas, Raul "Boboy" C.Iloilo, 5th District
279. Tutor, Kristine Alexie B.Bohol, 3rd District
280. Ty, Allan U.Party List - LPGMA
281. Ty, Diego "Nonoy" C.Misamis Occidental, 1st District
282. Umali, Alfonso Jr. V.Oriental Mindoro, 2nd District
283. Umali, Ma. Victoria V.Party List - A TEACHER
284. Unabia, Christian S.Misamis Oriental, 1st District
285. Ungab, Isidro T.Davao City, 3rd District
286. Uy, Juliette T.Misamis Oriental, 2nd District
287. Uy, Rolando "Klarex" A.Cagayan de Oro City, 1st District
288. Valeriano, Rolando M.Manila, 2nd District
289. Valmayor, Gerardo Jr. P.Negros Occidental, 1st District
290. Vargas, Alfred D.Quezon City, 5th District
291. Velasco, Lord Allan Jay Q.Marinduque, Lone District
292. Veloso, Vicente III "Ching" S.E.Leyte, 3rd District
293. Vergara, Rosanna "Ria" V.Nueva Ecija, 3rd District
294. Villa, Jake VincentSiquijor, Lone District
295. Villafuerte, Luis Raymund Jr. "LRay" F.Camarines Sur, 2nd District
296. Villanueva, Eduardo "Bro. Eddie" C.Party List - CIBAC
297. Villanueva, Noel L.Tarlac, 3rd District
298. Villar, Camille A.Las Piñas City, Lone District
299. Villaraza-Suarez, Anna MarieParty List - ALONA
300. Villarica, Henry R.Bulacan, 4th District
301. Violago, Micaela S.Nueva Ecija, 2nd District
302. Yap, Eric GoParty List - ACT-CIS
303. Yap, Victor A.Tarlac, 2nd District
304. Yu, Divina Grace C.Zamboanga del Sur, 1st District
305. Zamora, Manuel "Way Kurat" E.Davao de Oro, 1st District
306. Zamora, Ronaldo B.San Juan City, Lone District
307. Zarate, Carlos Isagani T.Party List - BAYAN MUNA
308. Zubiri, Manuel F.Bukidnon, 3rd District