Back to Top

HOUSE MEMBERS 312


SORT
 

19th CONGRESS
1. Abalos, JCParty List - 4PS
2. Abante, Bienvenido Jr. M.Manila, 6th District
3. Abunda, Maria Fe R.Eastern Samar, Lone District
4. Acharon, Loreto B.General Santos City, Lone District
5. Acidre, Jude A.Party List - TINGOG
6. Acop, Romeo M.Antipolo City, 2nd District
7. Adiong, Zia AlontoLanao del Sur, 1st District
8. Advincula, Adrian Jay C.Cavite, 3rd District
9. Agarao, Maria Jamina Katherine B.Laguna, 4th District
10. Alba, Jose Manuel F.Bukidnon, 1st District
11. Albano, Antonio "Tonypet" T.Isabela, 1st District
12. Almario, Cheeno Miguel D.Davao Oriental, 2nd District
13. Almonte, Jason P.Misamis Occidental, 1st District
14. Alonte, Marlyn "Len" B.Biñan City, Lone District
15. Alvarez, Jose C.Palawan, 2nd District
16. Alvarez, Mercedes K.Negros Occidental, 6th District
17. Alvarez, Pantaleon D.Davao del Norte, 1st District
18. Amante, Loreto S.Laguna, 3rd District
19. Amatong, Adrian Michael A.Zamboanga del Norte, 3rd District
20. Ang, James "Jojo" Jr. A.Party List - USWAG ILONGGO
21. Angara, Rommel Rico T.Aurora, Lone District
22. Aquino, Jose "Joboy" II S.Agusan del Norte, 1st District
23. Aquino-Magsaysay, MilagrosParty List - United Senior Citizens
24. Arbison, Munir Jr. N.Sulu, 2nd District
25. Arenas, Ma. Rachel J.Pangasinan, 3rd District
26. Arrogancia, Reynante U.Quezon, 3rd District
27. Asistio, DeanCaloocan City, 3rd District
28. Atayde, Juan Carlos "Arjo" C.Quezon City, 1st District
29. Aumentado, Maria Vanessa C.Bohol, 2nd District
30. Balindong, Yasser AlontoLanao del Sur, 2nd District
31. Barba, Angelo MarcosIlocos Norte, 2nd District
32. Barbers, Robert Ace S.Surigao del Norte, 2nd District
33. Baronda, Julienne "Jam"Iloilo City, Lone District
34. Barzaga, Elpidio Jr. F.Cavite, 4th District
35. Bascug, Alfelito "Alfel" M.Agusan del Sur, 1st District
36. Bautista, ClaudeDavao Occidental, Lone District
37. Bautista-Lim, Claudine Diana D.Party List - DUMPER-PTDA
38. Benitez, Jose Francisco "Kiko" B. Ph.D.Negros Occidental, 3rd District
39. Bernos, Ching B.Abra, Lone District
40. Billones, Emmanuel "Tawi"Capiz, 1st District
41. Biron, Ferjenel G.Iloilo, 4th District
42. Bolilia, Lianda B.Batangas, 4th District
43. Bondoc, Anna York P.Pampanga, 4th District
44. Bongalon, Raul Angelo "Jil" D.Party List - AKO BICOL
45. Bordado, Gabriel Jr. H.Camarines Sur, 3rd District
46. Bosita, Bonifacio L.Party List - 1-RIDER PARTYLIST
47. Briones, Nicanor M.Party List - AGAP
48. Brosas, Arlene D.Party List - GABRIELA
49. Buhain, Eric R. OLYBatangas, 1st District
50. Bulut-Begtang, Eleanor C.Apayao, Lone District
51. Bustos, Jorge "PATROL"Party List - PATROL
52. Cabredo, Fernando T.Albay, 3rd District
53. Cagas, John Tracy F.Davao del Sur, Lone District
54. Cajayon-Uy, Mary Mitzi L.Caloocan City, 2nd District
55. Calderon, Peter John D.Cebu, 7th District
56. Calixto, Antonino G.Pasay City, Lone District
57. Campos, Luis Jr. N.Makati City, 2nd District
58. Caoagdan, Rudy S., DPANorth Cotabato, 2nd District
59. Cardema, Drixie Mae S.Party List - DUTERTE YOUTH
60. Cari, Carl Nicolas C.Leyte, 5th District
61. Castro, France L.Party List - ACT TEACHERS
62. Castro, Jane T.Capiz, 2nd District
63. Celeste, Arthur F.Pangasinan, 1st District
64. Chan, Ma. Cynthia K.Lapu-Lapu City, Lone District
65. Chatto, Edgar M.Bohol, 1st District
66. Chua, Joel R.Manila, 3rd District
67. Chungalao, Solomon RIfugao, Lone District
68. Co, Angelica NatashaParty List - BHW
69. Co, Elizaldy S.Party List - AKO BICOL
70. Co-Pilar, Ma. Victoria C.Quezon City, 6th District
71. Cojuangco, Jaime D.Tarlac, 1st District
72. Cojuangco, Mark O.Pangasinan, 2nd District
73. Colada, Lex Anthony Cris A.Party List - AAMBIS-OWA
74. Collantes, Maria Theresa V.Batangas, 3rd District
75. Corvera, Dale B.Agusan del Norte, 2nd District
76. Cruz, Ambrosio Jr. C.Bulacan, 5th District
77. Cruz, Ricardo Jr. S.Taguig-Pateros, 1st District
78. Cua, Midy N.Quirino, Lone District
79. Cuaresma, Luisa LlorenNueva Vizcaya, Lone District
80. Dagooc, Sergio C.Party List - APEC
81. Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.Zamboanga City, 2nd District
82. Dalog, Maximo Jr. Y.Mountain Province, Lone District
83. Dayanghirang, Nelson L.Davao Oriental, 1st District
84. Daza, Paul RuizNorthern Samar, 1st District
85. De Jesus, Presley C.Party List - PHILRECA
86. De Venecia, Christopher V.P.Pangasinan, 4th District
87. Defensor, Lorenz R.Iloilo, 3rd District
88. Del Mar, Rachel Marguerite B.Cebu City, 1st District
89. Delos Santos, Alfred C.Party List - ANG PROBINSIYANO
90. Dimaporo, Mohamad Khalid Q.Lanao del Norte, 1st District
91. Dimaporo, Sittie Aminah Q.Lanao del Norte, 2nd District
92. Dionisio, Ernesto Jr. M.Manila, 1st District
93. Domingo, Danny A.Bulacan, 1st District
94. Duavit, Michael John R.Rizal, 1st District
95. Dujali, Alan "Aldu" R.Davao del Norte, 2nd District
96. Duterte, Paolo Z.Davao City, 1st District
97. Dy, Faustino "Inno" V A.Isabela, 6th District
98. Dy, Faustino Michael Carlos III T.Isabela, 5th District
99. Dy, Ian Paul L.Isabela, 3rd District
100. Ecleo, Alan 1 B.Dinagat Islands, Lone District
101. Emano, Yevgeny Vincente B.Misamis Oriental, 2nd District
102. Enciso, Nicolas VIII C.Party List - BICOL SARO
103. Enverga, Wilfrido Mark M.Quezon, 1st District
104. Escudero, Marie Bernadette G.Sorsogon, 1st District
105. Espares, Felimon M.Party List - COOP NATCCO
106. Espina, Gerardo "Gerryboy" Jr. J.Biliran, Lone District
107. Estrella, Robert Raymund M.Party List - ABONO
108. Eudela, Antonieta R.Zamboanga Sibugay, 2nd District
109. Fariñas, Rudys Caesar I G.Party List - PROBINSYANO AKO
110. Fernandez, Dan S.Santa Rosa City, Lone District
111. Ferrer, Antonio A.Cavite, 6th District
112. Ferrer, Juliet Marie de LeonNegros Occidental, 4th District
113. Flores, Jonathan Keith T.Bukidnon, 2nd District
114. Fortes, WowoSorsogon, 2nd District
115. Frasco, Vincent Franco "Duke" D.Cebu, 5th District
116. Fresnedi, Jaime R.Muntinlupa City, Lone District
117. Fuentebella, Arnie B.Camarines Sur, 4th District
118. Galeos, Edsel A.Cebu, 2nd District
119. Garcia, Albert S.Bataan, 2nd District
120. Garcia, Dante S.La Union, 2nd District
121. Garcia, Jose Arturo Jr. S.Rizal, 3rd District
122. Garcia, Maria Angela S.Bataan, 3rd District
123. Garcia, Pablo John F.Cebu, 3rd District
124. Garcia, Vincent J.Davao City, 2nd District
125. Gardiola, Edwin L.Party List - CWS
126. Garin, Janette L.Iloilo, 1st District
127. Gasataya, Greg G.Bacolod City, Lone District
128. Gatchalian, RexValenzuela City, 1st District
129. Gato, Ciriaco Jr. B.Batanes, Lone District
130. Go, Ed Christopher S.Isabela, 2nd District
131. Go, Mark O.Baguio City, Lone District
132. Golez, Anthony Rolando Jr. T.Party List - MALASAKIT@BAYANIHAN
133. Gomez, Richard I. DPALeyte, 4th District
134. Gonzaga, Ruwel PeterDavao de Oro, 2nd District
135. Gonzales, Aurelio "Dong" Jr. D.Pampanga, 3rd District
136. Gonzales, Neptali II M.Mandaluyong City, Lone District
137. Gonzalez, Carlo Lisandro L.Party List - MARINO
138. Gorriceta, Michael B.Iloilo, 2nd District
139. Guico, Ramon Jr. N.Pangasinan, 5th District
140. Guintu, Ivan Howard A.Party List - PINUNO
141. Gullas, Rhea Mae A.Cebu, 1st District
142. Gutierrez, Ramon Rodrigo L.Party List - 1-RIDER PARTYLIST
143. Hagedorn, Edward S.Palawan, 3rd District
144. Haresco, Teodorico Jr. T.Aklan, 2nd District
145. Hataman, Mujiv S.Basilan, Lone District
146. Hernandez, Charisse Anne C.Calamba City, Lone District
147. Herrera, Bernadette "BH"Party List - BH
148. Horibata, Tsuyoshi Anthony G.Camarines Sur, 1st District
149. Javier, Lolita T.Leyte, 2nd District
150. Kho, Olga "Ara" T.Masbate, 2nd District
151. Kho, Ricardo T.Masbate, 1st District
152. Kho, Wilton "Tonton" T.Masbate, 3rd District
153. Khonghun, Jefferson F.Zambales, 1st District
154. Labadlabad, Glona G.Zamboanga del Norte, 2nd District
155. Lacson, Virgilio S.Party List - Manila Teachers
156. Lacson-Noel, Josephine Veronique "Jaye" R.Malabon City, Lone District
157. Lagman, Edcel C.Albay, 1st District
158. Lagon, Daphne A.Cebu, 6th District
159. Lagon, Sonny "SL" L.Party List - Ako Bisaya
160. Lara, Joseph "Jojo" L.Cagayan, 3rd District
161. Lazatin, Carmelo "Jon" II B.Pampanga, 1st District
162. Lee, Wilbert T.Party List - AGRI
163. Legarda, Antonio Jr. B.Antique, Lone District
164. Libanan, Marcelino C.Party List - 4PS
165. Limkaichong, Jocelyn SyNegros Oriental, 1st District
166. Loyola, Roy M.Cavite, 5th District
167. Luistro, Gerville "Jinky Bitrics" R.Batangas, 2nd District
168. Lumayag, Isidro D.South Cotabato, 1st District
169. Macapagal-Arroyo, GloriaPampanga, 2nd District
170. Maceda, Edward Vera PerezManila, 4th District
171. Madrona. Eleandro Jesus F.Romblon, Lone District
172. Magsino, Marissa "Del Mar" P.Party List - OFW
173. Malapitan, Oscar G.Caloocan City, 1st District
174. Mangaoang, Allen Jesse C.Kalinga, Lone District
175. Maniquiz, Doris E.Zambales, 2nd District
176. Manuel, Raoul Danniel A.Party List - KABATAAN
177. Marañon, Alfredo III D.Negros Occidental, 2nd District
178. Marcoleta, Rodante D.Party List - SAGIP
179. Marcos, Ferdinand Alexander A.Ilocos Norte, 1st District
180. Mariano-Hernandez, RuthLaguna, 2nd District
181. Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.Batangas, 5th District
182. Marquez, Carlito S.Aklan, 1st District
183. Martinez, Eric M.Valenzuela City, 2nd District
184. Mastura, Bai Dimple I.Maguindanao and Cotabato City, 1st District
185. Matibag, Ma. Rene Ann Lourdes G.Laguna, 1st District
186. Matugas, Francisco Jose "Bingo" II F. CPA, CESO, LLBSurigao del Norte, 1st District
187. Mendoza, Raymond Democrito C.Party List - TUCP
188. Mercado, Luz V.Southern Leyte, 1st District
189. Mercado-Revilla, LaniCavite, 2nd District
190. Miguel, Peter B.South Cotabato, 2nd District
191. Momo, Romeo S.Surigao del Sur, 1st District
192. Morden, Michael M.Party List - API
193. Nava, Ma. Lucille L., M.D.Guimaras, Lone District
194. Nisay, Jernie Jett V.Party List - PUSONG PINOY
195. Noel, Florencio Gabriel "Bem" G.Party List - AN WARAY
196. Nograles, Juan Fidel Felipe F.Rizal, 4th District
197. Nograles, Margarita Ignacia B.Party List - PBA
198. Nolasco, Ramon Jr. C.Cagayan, 1st District
199. Oaminal, Sancho Fernando "Ando" F.Misamis Occidental, 2nd District
200. Olaso, Khymer Adan T.Zamboanga City, 1st District
201. Olivarez, Edwin L.Parañaque City, 1st District
202. Ongchuan, Harris Christopher M.Northern Samar, 2nd District
203. Ordanes, Rodolfo "Ompong" M.Party List - SENIOR CITIZENS PARTYLIST
204. Ortega, Francisco Paolo V P.La Union, 1st District
205. Ouano-Dizon, Emmarie "Lolypop" M.Mandaue City, Lone District
206. Padiernos, Jose Gay G.Party List - GP PARTY
207. Paduano, Joseph Stephen "Caraps" S.Party List - ABANG LINGKOD
208. Paglas, Mohamad P.Maguindanao and Cotabato City, 2nd District
209. Palma, Wilter Y.Zamboanga Sibugay, 1st District
210. Panaligan, Arnan C.Oriental Mindoro, 1st District
211. Pancho, Augustina Dominique "Ditse Tina" C.Bulacan, 2nd District
212. Panotes, Rosemarie C.Camarines Norte, 2nd District
213. Pascual, Emerson D.Nueva Ecija, 4th District
214. Peña, Romulo "Kid" Jr.Makati City, 1st District
215. Pimentel, Johnny TySurigao del Sur, 2nd District
216. Plaza, Eddiebong G.Agusan del Sur, 2nd District
217. Pleyto, Salvador A.Bulacan, 6th District
218. Primicias-Agabas, Marlyn L.Pangasinan, 6th District
219. Pumaren, FranzQuezon City, 3rd District
220. Puno, Roberto V.Antipolo City, 1st District
221. Quimbo, Stella Luz A.Marikina City, 2nd District
222. Rama, Eduardo Jr. RoaCebu City, 2nd District
223. Recto, Ralph G.Batangas, 6th District
224. Regencia, Celso G.Iligan City, Lone District
225. Revilla, Bryan B.Party List - AGIMAT
226. Revilla, Ramon Jolo III B.Cavite, 1st District
227. Reyes, Ray Florence T.Party List - ANAKALUSUGAN
228. Rillo, Marvin D.Quezon City, 4th District
229. Rivera, Noel "Bong" N.Tarlac, 3rd District
230. Robes, Florida "Rida" P.San Jose Del Monte City, Lone District
231. Rodriguez, Eulogio R.Catanduanes, Lone District
232. Rodriguez, Rufus B.Cagayan de Oro City, 2nd District
233. Roman, Geraldine B.Bataan, 1st District
234. Romero, Michael L. Ph.D.Party List - 1-PACMAN
235. Romualdez, Ferdinand Martin G.Leyte, 1st District
236. Romualdez, Yedda Marie K.Party List - TINGOG
237. Romualdo, Jurdin Jesus M.Camiguin, Lone District
238. Romulo, Roman T.Pasig City, Lone District
239. Roque, Laarni LavinBukidnon, 4th District
240. Sacdalan, Joselito "Joel" S.North Cotabato, 1st District
241. Sagarbarria, Manuel T.Negros Oriental, 2nd District
242. Sakaluran, Princess Rihan M.Sultan Kudarat, 1st District
243. Salceda, Joey SarteAlbay, 2nd District
244. Sali, Dimszar M.Tawi-Tawi, Lone District
245. Salimbangon, Janice Z.Cebu, 4th District
246. Salo, Ron P.Party List - KABAYAN
247. Salvame, EdgardoPalawan, 1st District
248. Santos, Ma. Alana Samantha T.North Cotabato, 3rd District
249. Saulog, Irene Gay F.Party List - KALINGA
250. Silverio, Lorna C.Bulacan, 3rd District
251. Singson, RichelleParty List - AKO ILOCANO AKO
252. Singson, Ronald V.Ilocos Sur, 1st District
253. Singson-Meehan, KristineIlocos Sur, 2nd District
254. Solon, Steve ChiongbianSarangani, Lone District
255. Soriano, JeffreyParty List - ACT-CIS
256. Suan, Lordan G.Cagayan de Oro City, 1st District
257. Suansing, Horacio Jr. P.Sultan Kudarat, 2nd District
258. Suansing, Mikaela Angela B.Nueva Ecija, 1st District
259. Suarez, David "Jay-jay" C.Quezon, 2nd District
260. Tallado, Josefina B.Camarines Norte, 1st District
261. Tamayo, Reynaldo S.Party List - ANGAT
262. Tambunting, Gus S.Parañaque City, 2nd District
263. Tan, Joseph S.Isabela, 4th District
264. Tan, Keith Micah "Atty. Mike" D.L.Quezon, 4th District
265. Tan, Reynolds Michael T.Samar, 2nd District
266. Tan, Samier A.Sulu, 1st District
267. Tan, Stephen James T.Samar, 1st District
268. Tan-Tambut, Shernee A.Party List - KUSUG TAUSUG
269. Tanchay, Caroline L.Party List - SAGIP
270. Tanjuatco, Emigdio III P.Rizal, 2nd District
271. Tarriela, Leody "Odie" F.Occidental Mindoro, Lone District
272. Teodoro, Marjorie Ann A.Marikina City, 1st District
273. Teves, Arnolfo "Arnie" Jr. A.Negros Oriental, 3rd District
274. Teves, Jose "Bong" Jr. J.Party List - TGP
275. Tiangco, Tobias "Toby" M.Navotas City, Lone District
276. Tieng, Irwin C.Manila, 5th District
277. Tolentino, Aniela Bianca D.Cavite, 8th District
278. Tulfo, Jocelyn P.Party List - ACT-CIS
279. Tulfo, Ralph Wendel P.Quezon City, 2nd District
280. Tupas, Raul "Boboy" C.Iloilo, 5th District
281. Tutor, Kristine Alexie B.Bohol, 3rd District
282. Ty, Allan U.Party List - LPGMA
283. Umali, Alfonso Jr. V.Oriental Mindoro, 2nd District
284. Unabia, Christian S.Misamis Oriental, 1st District
285. Ungab, Isidro T.Davao City, 3rd District
286. Valeriano, Rolando M.Manila, 2nd District
287. Valmayor, Gerardo Jr. P.Negros Occidental, 1st District
288. Vargas, Patrick Michael D.Quezon City, 5th District
289. Vargas-Alfonso, Baby AlineCagayan, 2nd District
290. Velasco, Lord Allan Jay Q.Marinduque, Lone District
291. Veloso-Tuazon, Anna VictoriaLeyte, 3rd District
292. Vergara, Rosanna "Ria" V.Nueva Ecija, 3rd District
293. Verzosa, Samuel Jr. S.Party List - TUTOK TO WIN
294. Villa, Zaldy S.Siquijor, Lone District
295. Villafuerte, Luis Raymund "Lray" Jr. F.Camarines Sur, 2nd District
296. Villafuerte, Miguel Luis R.Camarines Sur, 5th District
297. Villanueva, Eduardo "Bro. Eddie" C.Party List - CIBAC
298. Villar, Camille A.Las Piñas City, Lone District
299. Villaraza-Suarez, Anna MarieParty List - ALONA
300. Villarica, Linabelle Ruth R.Bulacan, 4th District
301. Violago, Joseph Gilbert F.Nueva Ecija, 2nd District
302. Yap, Christian Tell A.Tarlac, 2nd District
303. Yap, Christopherson "Coco" M.Southern Leyte, 2nd District
304. Yap, Edvic G.Party List - ACT-CIS
305. Yap, Eric GoBenguet, Lone District
306. Yu, Divina Grace C.Zamboanga del Sur, 1st District
307. Yu, Jeyzel Victoria C.Zamboanga del Sur, 2nd District
308. Yulo, Emilio Bernardino L.Negros Occidental, 5th District
309. Zamora, Amparo Maria J.Taguig, 2nd District
310. Zamora, Maria Carmen S.Davao de Oro, 1st District
311. Zamora, Ysabel Maria J.San Juan City, Lone District
312. Zubiri, Jose Maria Jr. R.Bukidnon, 3rd District