Back to Top

HOUSE MEMBERS by REGION


19th CONGRESS
NCR (National Capital Region)
1.Caloocan City, 1st DistrictMalapitan, Oscar G.
2.Caloocan City, 2nd DistrictCajayon-Uy, Mary Mitzi L.
3.Caloocan City, 3rd DistrictAsistio, Dean
4.Las Piñas City, Lone DistrictVillar, Camille A.
5.Makati City, 1st DistrictPeña, Romulo "Kid" Jr.
6.Makati City, 2nd DistrictCampos, Luis Jr. N.
7.Malabon City, Lone DistrictLacson-Noel, Josephine Veronique "Jaye" R.
8.Mandaluyong City, Lone DistrictGonzales, Neptali II M.
9.Manila, 1st DistrictDionisio, Ernesto Jr. M.
10.Manila, 2nd DistrictValeriano, Rolando M.
11.Manila, 3rd DistrictChua, Joel R.
12.Manila, 4th DistrictMaceda, Edward Vera Perez
13.Manila, 5th DistrictTieng, Irwin C.
14.Manila, 6th DistrictAbante, Bienvenido Jr. M.
15.Marikina City, 1st DistrictTeodoro, Marjorie Ann A.
16.Marikina City, 2nd DistrictQuimbo, Stella Luz A.
17.Muntinlupa City, Lone DistrictFresnedi, Jaime R.
18.Navotas City, Lone DistrictTiangco, Tobias Reynald M.
19.Parañaque City, 1st DistrictOlivarez, Edwin L.
20.Parañaque City, 2nd DistrictTambunting, Gus S.
21.Pasay City, Lone DistrictCalixto, Antonino G.
22.Pasig City, Lone DistrictRomulo, Roman T.
23.Quezon City, 1st DistrictAtayde, Juan Carlos "Arjo" C.
24.Quezon City, 2nd DistrictTulfo, Ralph Wendel P.
25.Quezon City, 3rd DistrictPumaren, Franz
26.Quezon City, 4th DistrictRillo, Marvin D.
27.Quezon City, 5th DistrictVargas, Patrick Michael D.
28.Quezon City, 6th DistrictCo-Pilar, Ma. Victoria C.
29.San Juan City, Lone DistrictZamora, Ysabel Maria J.
30.Taguig, 2nd DistrictZamora, Amparo Maria J.
31.Taguig-Pateros, 1st DistrictCruz, Ricardo Jr. S.
32.Valenzuela City, 1st DistrictGatchalian, Rex
33.Valenzuela City, 2nd DistrictMartinez, Eric M.
I (Ilocos Region)
1.Ilocos Norte, 1st DistrictMarcos, Ferdinand Alexander A.
2.Ilocos Norte, 2nd DistrictBarba, Angelo Marcos
3.Ilocos Sur, 1st DistrictSingson, Ronald V.
4.Ilocos Sur, 2nd DistrictSingson-Meehan, Kristine
5.La Union, 1st DistrictOrtega, Francisco Paolo V P.
6.La Union, 2nd DistrictGarcia, Dante S.
7.Pangasinan, 1st DistrictCeleste, Arthur F.
8.Pangasinan, 2nd DistrictCojuangco, Mark O.
9.Pangasinan, 3rd DistrictArenas, Ma. Rachel J.
10.Pangasinan, 4th DistrictDe Venecia, Christopher V.P.
11.Pangasinan, 5th DistrictGuico, Ramon Jr. N.
12.Pangasinan, 6th DistrictPrimicias-Agabas, Marlyn L.
II (Cagayan Valley)
1.Batanes, Lone DistrictGato, Ciriaco Jr. B.
2.Cagayan, 1st DistrictNolasco, Ramon Jr. C.
3.Cagayan, 2nd DistrictVargas-Alfonso, Baby Aline
4.Cagayan, 3rd DistrictLara, Joseph "Jojo" L.
5.Isabela, 1st DistrictAlbano, Antonio "Tonypet" T.
6.Isabela, 2nd DistrictGo, Ed Christopher S.
7.Isabela, 3rd DistrictDy, Ian Paul L.
8.Isabela, 4th DistrictTan, Joseph S.
9.Isabela, 5th DistrictDy, Faustino Michael Carlos III T.
10.Isabela, 6th DistrictDy, Faustino "Inno" V A.
11.Nueva Vizcaya, Lone DistrictCuaresma, Luisa Lloren
12.Quirino, Lone DistrictCua, Midy N.
III (Central Luzon)
1.Aurora, Lone DistrictAngara, Rommel Rico T.
2.Bataan, 1st DistrictRoman, Geraldine B.
3.Bataan, 2nd DistrictGarcia, Albert S.
4.Bataan, 3rd DistrictGarcia, Maria Angela S.
5.Bulacan, 1st DistrictDomingo, Danny A.
6.Bulacan, 2nd DistrictPancho, Augustina Dominique "Ditse Tina" C.
7.Bulacan, 3rd DistrictSilverio, Lorna C.
8.Bulacan, 4th DistrictVillarica, Linabelle Ruth R.
9.Bulacan, 5th DistrictCruz, Ambrosio Jr. C.
10.Bulacan, 6th DistrictPleyto, Salvador A.
11.Nueva Ecija, 1st DistrictSuansing, Mikaela Angela B.
12.Nueva Ecija, 2nd DistrictViolago, Joseph Gilbert F.
13.Nueva Ecija, 3rd DistrictVergara, Rosanna "Ria" V.
14.Nueva Ecija, 4th DistrictPascual, Emerson D.
15.Pampanga, 1st DistrictLazatin, Carmelo "Jon" II B.
16.Pampanga, 2nd DistrictMacapagal-Arroyo, Gloria
17.Pampanga, 3rd DistrictGonzales, Aurelio "Dong" Jr. D.
18.Pampanga, 4th DistrictBondoc, Anna York P.
19.San Jose Del Monte City, Lone DistrictRobes, Florida "Rida" P.
20.Tarlac, 1st DistrictCojuangco, Jaime D.
21.Tarlac, 2nd DistrictYap, Christian Tell A.
22.Tarlac, 3rd DistrictRivera, Noel "Bong" N.
23.Zambales, 1st DistrictKhonghun, Jefferson F.
24.Zambales, 2nd DistrictManiquiz, Doris E.
IV-A (CALABARZON)
1.Antipolo City, 1st DistrictPuno, Roberto V.
2.Antipolo City, 2nd DistrictAcop, Romeo M.
3.Batangas, 1st DistrictBuhain, Eric R. OLY
4.Batangas, 2nd DistrictLuistro, Gerville R.
5.Batangas, 3rd DistrictCollantes, Maria Theresa V.
6.Batangas, 4th DistrictBolilia, Lianda B.
7.Batangas, 5th DistrictMariño, Mario Vittorio "Marvey" A.
8.Batangas, 6th DistrictRecto, Ralph G.
9.Biñan City, Lone DistrictAlonte, Marlyn "Len" B.
10.Calamba City, Lone DistrictHernandez, Charisse Anne C.
11.Cavite, 1st DistrictRevilla, Ramon Jolo III B.
12.Cavite, 2nd DistrictMercado-Revilla, Lani
13.Cavite, 3rd DistrictAdvincula, Adrian Jay C.
14.Cavite, 4th DistrictBarzaga, Elpidio Jr. F.
15.Cavite, 5th DistrictLoyola, Roy M.
16.Cavite, 6th DistrictFerrer, Antonio A.
17.Cavite, 8th DistrictTolentino, Aniela Bianca D.
18.Laguna, 1st DistrictMatibag, Ma. Rene Ann Lourdes G.
19.Laguna, 2nd DistrictMariano-Hernandez, Ruth
20.Laguna, 3rd DistrictAmante, Loreto S.
21.Laguna, 4th DistrictAgarao, Maria Jamina Katherine B.
22.Quezon, 1st DistrictEnverga, Wilfrido Mark M.
23.Quezon, 2nd DistrictSuarez, David "Jay-jay" C.
24.Quezon, 3rd DistrictArrogancia, Reynante U.
25.Quezon, 4th DistrictTan, Keith Micah "Atty. Mike" D.L.
26.Rizal, 1st DistrictDuavit, Michael John R.
27.Rizal, 2nd DistrictTanjuatco, Emigdio III P.
28.Rizal, 3rd DistrictGarcia, Jose Arturo Jr. S.
29.Rizal, 4th DistrictNograles, Juan Fidel Felipe F.
30.Santa Rosa City, Lone DistrictFernandez, Dan S.
IV-B (MIMAROPA)
1.Marinduque, Lone DistrictVelasco, Lord Allan Jay Q.
2.Occidental Mindoro, Lone DistrictTarriela, Leody "Odie" F.
3.Oriental Mindoro, 1st DistrictPanaligan, Arnan C.
4.Oriental Mindoro, 2nd DistrictUmali, Alfonso Jr. V.
5.Palawan, 1st DistrictSalvame, Edgardo
6.Palawan, 2nd DistrictAlvarez, Jose C.
7.Palawan, 3rd DistrictHagedorn, Edward S.
8.Romblon, Lone DistrictMadrona. Eleandro Jesus F.
V (Bicol Region)
1.Albay, 1st DistrictLagman, Edcel C.
2.Albay, 2nd DistrictSalceda, Joey Sarte
3.Albay, 3rd DistrictCabredo, Fernando T.
4.Camarines Norte, 1st DistrictTallado, Josefina B.
5.Camarines Norte, 2nd DistrictPanotes, Rosemarie C.
6.Camarines Sur, 1st DistrictHoribata, Tsuyoshi Anthony G.
7.Camarines Sur, 2nd DistrictVillafuerte, Luis Raymund "Lray" Jr. F.
8.Camarines Sur, 3rd DistrictBordado, Gabriel Jr. H.
9.Camarines Sur, 4th DistrictFuentebella, Arnie B.
10.Camarines Sur, 5th DistrictVillafuerte, Miguel Luis R.
11.Catanduanes, Lone DistrictRodriguez, Eulogio R.
12.Masbate, 1st DistrictKho, Ricardo T.
13.Masbate, 2nd DistrictKho, Olga "Ara" T.
14.Masbate, 3rd DistrictKho, Wilton "Tonton" T.
15.Sorsogon, 1st DistrictEscudero, Marie Bernadette G.
16.Sorsogon, 2nd DistrictFortes, Wowo
VI (Western Visayas)
1.Aklan, 1st DistrictMarquez, Carlito S.
2.Aklan, 2nd DistrictHaresco, Teodorico Jr. T.
3.Antique, Lone DistrictLegarda, Antonio Jr. B.
4.Bacolod City, Lone DistrictGasataya, Greg G.
5.Capiz, 1st DistrictBillones, Emmanuel "Tawi"
6.Capiz, 2nd DistrictCastro, Jane T.
7.Guimaras, Lone DistrictNava, Ma. Lucille L., M.D.
8.Iloilo, 1st DistrictGarin, Janette L.
9.Iloilo, 2nd DistrictGorriceta, Michael B.
10.Iloilo, 3rd DistrictDefensor, Lorenz R.
11.Iloilo, 4th DistrictBiron, Ferjenel G.
12.Iloilo, 5th DistrictTupas, Raul "Boboy" C.
13.Iloilo City, Lone DistrictBaronda, Julienne "Jam"
14.Negros Occidental, 1st DistrictValmayor, Gerardo Jr. P.
15.Negros Occidental, 2nd DistrictMarañon, Alfredo III D.
16.Negros Occidental, 3rd DistrictBenitez, Jose Francisco "Kiko" B. Ph.D.
17.Negros Occidental, 4th DistrictFerrer, Juliet Marie de Leon
18.Negros Occidental, 5th DistrictYulo, Emilio Bernardino L.
19.Negros Occidental, 6th DistrictAlvarez, Mercedes K.
VII (Central Visayas)
1.Bohol, 1st DistrictChatto, Edgar M.
2.Bohol, 2nd DistrictAumentado, Maria Vanessa C.
3.Bohol, 3rd DistrictTutor, Kristine Alexie B.
4.Cebu, 1st DistrictGullas, Rhea Mae A.
5.Cebu, 2nd DistrictGaleos, Edsel A.
6.Cebu, 3rd DistrictGarcia, Pablo John F.
7.Cebu, 4th DistrictSalimbangon, Janice Z.
8.Cebu, 5th DistrictFrasco, Vincent Franco "Duke" D.
9.Cebu, 6th DistrictLagon, Daphne A.
10.Cebu, 7th DistrictCalderon, Peter John D.
11.Cebu City, 1st DistrictDel Mar, Rachel Marguerite B.
12.Cebu City, 2nd DistrictRama, Eduardo Jr. Roa
13.Lapu-Lapu City, Lone DistrictChan, Ma. Cynthia K.
14.Mandaue City, Lone DistrictOuano-Dizon, Emmarie "Lolypop" M.
15.Negros Oriental, 1st DistrictLimkaichong, Jocelyn Sy
16.Negros Oriental, 2nd DistrictSagarbarria, Manuel T.
17.Negros Oriental, 3rd DistrictTeves, Arnolfo "Arnie" Jr. A.
18.Siquijor, Lone DistrictVilla, Zaldy S.
VIII (Eastern Visayas)
1.Biliran, Lone DistrictEspina, Gerardo "Gerryboy" Jr. J.
2.Eastern Samar, Lone DistrictAbunda, Maria Fe R.
3.Leyte, 1st DistrictRomualdez, Ferdinand Martin G.
4.Leyte, 2nd DistrictJavier, Lolita T.
5.Leyte, 3rd DistrictVeloso-Tuazon, Anna Victoria
6.Leyte, 4th DistrictGomez, Richard I. DPA
7.Leyte, 5th DistrictCari, Carl Nicolas C.
8.Northern Samar, 1st DistrictDaza, Paul Ruiz
9.Northern Samar, 2nd DistrictOngchuan, Harris Christopher M.
10.Samar, 1st DistrictTan, Stephen James T.
11.Samar, 2nd DistrictTan, Reynolds Michael T.
12.Southern Leyte, 1st DistrictMercado, Luz V.
13.Southern Leyte, 2nd DistrictYap, Christopherson "Coco" M.
IX (Zamboanga Peninsula)
1.Zamboanga City, 1st DistrictOlaso, Khymer Adan T.
2.Zamboanga City, 2nd DistrictDalipe, Manuel Jose "Mannix" M.
3.Zamboanga del Norte, 2nd DistrictLabadlabad, Glona G.
4.Zamboanga del Norte, 3rd DistrictAmatong, Adrian Michael A.
5.Zamboanga del Sur, 1st DistrictYu, Divina Grace C.
6.Zamboanga del Sur, 2nd DistrictYu, Jeyzel Victoria C.
7.Zamboanga Sibugay, 1st DistrictPalma, Wilter Y.
8.Zamboanga Sibugay, 2nd DistrictEudela, Antonieta R.
X (Northern Mindanao)
1.Bukidnon, 1st DistrictAlba, Jose Manuel F.
2.Bukidnon, 2nd DistrictFlores, Jonathan Keith T.
3.Bukidnon, 3rd DistrictZubiri, Jose Maria Jr. R.
4.Bukidnon, 4th DistrictRoque, Laarni Lavin
5.Cagayan de Oro City, 1st DistrictSuan, Lordan G.
6.Cagayan de Oro City, 2nd DistrictRodriguez, Rufus B.
7.Camiguin, Lone DistrictRomualdo, Jurdin Jesus M.
8.Iligan City, Lone DistrictRegencia, Celso G.
9.Lanao del Norte, 1st DistrictDimaporo, Mohamad Khalid Q.
10.Lanao del Norte, 2nd DistrictDimaporo, Sittie Aminah Q.
11.Misamis Occidental, 1st DistrictAlmonte, Jason P.
12.Misamis Occidental, 2nd DistrictOaminal, Sancho Fernando "Ando" F.
13.Misamis Oriental, 1st DistrictUnabia, Christian S.
14.Misamis Oriental, 2nd DistrictEmano, Yevgeny Vincente B.
XI (Davao Region)
1.Davao City, 1st DistrictDuterte, Paolo Z.
2.Davao City, 2nd DistrictGarcia, Vincent J.
3.Davao City, 3rd DistrictUngab, Isidro T.
4.Davao de Oro, 1st DistrictZamora, Maria Carmen S.
5.Davao de Oro, 2nd DistrictGonzaga, Ruwel Peter
6.Davao del Norte, 1st DistrictAlvarez, Pantaleon D.
7.Davao del Norte, 2nd DistrictDujali, Alan "Aldu" R.
8.Davao del Sur, Lone DistrictCagas, John Tracy F.
9.Davao Occidental, Lone DistrictBautista, Claude
10.Davao Oriental, 1st DistrictDayanghirang, Nelson L.
11.Davao Oriental, 2nd DistrictAlmario, Cheeno Miguel D.
XII (SOCCSKSARGEN)
1.General Santos City, Lone DistrictAcharon, Loreto B.
2.North Cotabato, 1st DistrictSacdalan, Joselito "Joel" S.
3.North Cotabato, 2nd DistrictCaoagdan, Rudy S., DPA
4.North Cotabato, 3rd DistrictSantos, Ma. Alana Samantha T.
5.Sarangani, Lone DistrictSolon, Steve Chiongbian
6.South Cotabato, 1st DistrictLumayag, Isidro D.
7.South Cotabato, 2nd DistrictMiguel, Peter B.
8.Sultan Kudarat, 1st DistrictSakaluran, Princess Rihan M.
9.Sultan Kudarat, 2nd DistrictSuansing, Horacio Jr. P.
CAR (Cordillera Administrative Region)
1.Abra, Lone DistrictBernos, Ching B.
2.Apayao, Lone DistrictBulut-Begtang, Eleanor C.
3.Baguio City, Lone DistrictGo, Mark O.
4.Benguet, Lone DistrictYap, Eric Go
5.Ifugao, Lone DistrictChungalao, Solomon R
6.Kalinga, Lone DistrictMangaoang, Allen Jesse C.
7.Mountain Province, Lone DistrictDalog, Maximo Jr. Y.
BARMM (Bangsamoro Autonomous Region in Muslim Mindanao)
1.Basilan, Lone DistrictHataman, Mujiv S.
2.Lanao del Sur, 1st DistrictAdiong, Zia Alonto
3.Lanao del Sur, 2nd DistrictBalindong, Yasser Alonto
4.Maguindanao and Cotabato City, 1st DistrictMastura, Bai Dimple I.
5.Maguindanao and Cotabato City, 2nd DistrictPaglas, Mohamad P.
6.Sulu, 1st DistrictTan, Samier A.
7.Sulu, 2nd DistrictArbison, Munir Jr. N.
8.Tawi-Tawi, Lone DistrictSali, Dimszar M.
CARAGA (Caraga Administrative Region)
1.Agusan del Norte, 1st DistrictAquino, Jose "Joboy" II S.
2.Agusan del Norte, 2nd DistrictCorvera, Dale B.
3.Agusan del Sur, 1st DistrictBascug, Alfelito "Alfel" M.
4.Agusan del Sur, 2nd DistrictPlaza, Eddiebong G.
5.Dinagat Islands, Lone DistrictEcleo, Alan 1 B.
6.Surigao del Norte, 1st DistrictMatugas, Francisco Jose "Bingo" II F. CPA, CESO, LLB
7.Surigao del Norte, 2nd DistrictBarbers, Robert Ace S.
8.Surigao del Sur, 1st DistrictMomo, Romeo S.
9.Surigao del Sur, 2nd DistrictPimentel, Johnny Ty