Back to Top

HOUSE MEMBERS 290

NOTE: Deceased (6), Resigned (1), Unseated (0), Appointed (4), Dropped (1)

 

SORT
 

17th CONGRESS
1. Abad, Henedina R. (Deceased)Batanes, Lone District
2. Abaya, Francis Gerald A.Cavite, 1st District
3. Abayon, Harlin Neil III J.Party List - AANGAT TAYO
4. Abellanosa, Rodrigo A.Cebu City, 2nd District
5. Abu, Raneo E.Batangas, 2nd District
6. Abueg, Frederick "Erick" F.Palawan, 2nd District
7. Acharon, Pedro Jr. B.South Cotabato, 1st District
8. Acop, Romeo M.Antipolo City, 2nd District
9. Acosta, Gil "Kabarangay" P.Palawan, 3rd District
10. Acosta-Alba, Ma. LourdesBukidnon, 1st District
11. Adiong, Ansaruddin Abdul Malik A.Lanao del Sur, 1st District
12. Advincula, AlexCavite, 3rd District
13. Agarao, Benjamin Jr. C.Laguna, 4th District
14. Aggabao, Ma. Lourdes R.Isabela, 4th District
15. Aglipay-Villar, Emmeline (Appointed DOJ Under-Secretary)Party List - DIWA
16. Akbar, Jum J. (Deceased)Basilan, Lone District
17. Albano, Rodolfo III T.Isabela, 1st District
18. Alcala, Vicente "Kulit" J.Quezon, 2nd District
19. Alejano, Gary C.Party List - MAGDALO
20. Almario, Joel Mayo Z.Davao Oriental, 2nd District
21. Almonte, Jorge T.Misamis Occidental, 1st District
22. Alonte, Marlyn B.Biñan City, Lone District
23. Alvarez, FranzPalawan, 1st District
24. Alvarez, Mercedes K.Negros Occidental, 6th District
25. Alvarez, Pantaleon D.Davao del Norte, 1st District
26. Amante, Erlpe John "Ping" M.Agusan del Norte, 2nd District
27. Amatong, Isagani S.Zamboanga del Norte, 3rd District
28. Andaya, Rolando Jr. G.Camarines Sur, 1st District
29. Angara-Castillo, Bellaflor J.Aurora, Lone District
30. Antonino, Magnolia C.Nueva Ecija, 4th District
31. Antonio, Michelle M.Party List - AGBIAG
32. Aquino-Magsaysay, MilagrosParty List - Senior Citizen
33. Aragones, SolLaguna, 3rd District
34. Arbison, Munir M.Sulu, 2nd District
35. Arcillas, Arlene B.Laguna, 1st District
36. Arenas, Rose Marie "Baby" J.Pangasinan, 3rd District
37. Atienza, Jose Jr. L.Party List - BUHAY
38. Aumentado, Erico Aristotle C.Bohol, 2nd District
39. Austria Barzaga, JenniferCavite, 4th District
40. Bag-ao, Kaka J.Dinagat Islands, Lone District
41. Bagatsing, Cristal L.Manila, 5th District
42. Baguilat, Teddy Jr. BrawnerIfugao, Lone District
43. Banal, Jorge "Bolet"Quezon City, 3rd District
44. Barbers, Robert Ace S.Surigao del Norte, 2nd District
45. Bataoil, Leopoldo N.Pangasinan, 2nd District
46. Batocabe, Rodel M. (Deceased)Party List - AKO BICOL
47. Bautista-Bandigan, Lorna P.Davao Occidental, Lone District
48. Belaro, Salvador Jr. B.Party List - 1-ANG EDUKASYON
49. Belmonte, Ricardo "RJ" T.Party List - SBP
50. Belmonte, Feliciano Jr. R.Quezon City, 4th District
51. Belmonte, Jose Christopher Y.Quezon City, 6th District
52. Benitez, AlfredoNegros Occidental, 3rd District
53. Bernos, JBAbra, Lone District
54. Bertiz, Aniceto "John" III D.Party List - ACTS OFW
55. Biazon, Rozzano Rufino B.Muntinlupa City, Lone District
56. Billones, Emmanuel A.Capiz, 1st District
57. Biron, Ferjenel G., M.D.Iloilo, 4th District
58. Bolilia, Lianda B.Batangas, 4th District
59. Bondoc, Juan PabloPampanga, 4th District
60. Bordado, Gabriel Jr. H.Camarines Sur, 3rd District
61. Bravo, Anthony M., Ph.D.Party List - COOP NATCCO
62. Bravo, Maria Vida EspinosaMasbate, 1st District
63. Brosas, Arlene D.Party List - GABRIELA
64. Bulut-Begtang, Eleanor C.Apayao, Lone District
65. Cagas, Mercedes "Didi" C.Davao del Sur, Lone District
66. Calalang, Ciriaco S. (Deceased)Party List - KABAYAN
67. Calderon, Peter John D.Cebu, 7th District
68. Calixto-Rubiano, Emi G.Pasay City, Lone District
69. Caminero, Wilfredo S.Cebu, 2nd District
70. Campos, Luis Jr. N.Makati City, 2nd District
71. Canama, Sabiniano S.Party List - COOP NATCCO
72. Cari, Jose Carlos L.Leyte, 5th District
73. Casilao, Ariel 'Ka Ayik' B.Party List - ANAKPAWIS
74. Castelo, WinstonQuezon City, 2nd District
75. Castro, France L.Party List - ACT TEACHERS
76. Castro, Fredenil "Fred" H.Capiz, 2nd District
77. Catamco, Nancy A.North Cotabato, 2nd District
78. Cayetano, Pia S.Taguig City-Pateros, 2nd District
79. Celeste, JesusPangasinan, 1st District
80. Cerafica, Arnel M.Taguig City-Pateros, 1st District
81. Cerilles, Aurora EnerioZamboanga del Sur, 2nd District
82. Chavez, Cecilia Leonila V.Party List - BUTIL
83. Chipeco, Joaquin Jr. M.Laguna, 2nd District
84. Co, Christopher S.Party List - AKO BICOL
85. Cojuangco, Carlos O.Tarlac, 1st District
86. Collantes, Ma. Theresa V.Batangas, 3rd District
87. Cortes, Jonas C.Cebu, 6th District
88. Cortuna, Julieta R.Party List - A TEACHER
89. Cosalan, Ronald M.Benguet, Lone District
90. Crisologo, Vincent "Bingbong" P.Quezon City, 1st District
91. Cua, Dakila Carlo E.Quirino, Lone District
92. Cuaresma, Luisa LlorenNueva Vizcaya, Lone District
93. Cueva, Leo Rafael M.Negros Occidental, 2nd District
94. Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.Zamboanga City, 2nd District
95. Dalog, Maximo B. (Deceased)Mountain Province, Lone District
96. Datol, Francisco Jr. G.Party List - Senior Citizen
97. Daza, Raul A.Northern Samar, 1st District
98. De Jesus, Emmi A.Party List - GABRIELA
99. De Venecia, Christopher V.P.Pangasinan, 4th District
100. De Vera, Eugene Michael B. (Dropped from the Roll)Party List - ABS
101. Defensor, Arthur Jr. R.Iloilo, 3rd District
102. Del Mar, Raul V.Cebu City, 1st District
103. Del Rosario, Manuel Monsour III T.Makati City, 1st District
104. Deloso-Montalla, Cheryl P.Zambales, 2nd District
105. Dimaporo, Abdullah D.Lanao del Norte, 2nd District
106. Dimaporo, Mohamad Khalid Q.Lanao del Norte, 1st District
107. Duavit, Michael John R.Rizal, 1st District
108. Durano, Ramon "Red" VI H.Cebu, 5th District
109. Dy, Napoleon S.Isabela, 3rd District
110. Elago, Sarah Jane I.Party List - KABATAAN
111. Enverga, Anna Katrina M.Quezon, 1st District
112. Erice, Edgar R.Caloocan City, 2nd District
113. Eriguel, Sandra Y., M.D.La Union, 2nd District
114. Ermita-Buhain, Elenita MilagrosBatangas, 1st District
115. Escudero, Evelina G.Sorsogon, 1st District
116. Espina, Rogelio J.,M.D.Biliran, Lone District
117. Espino, Amado Jr. T.Pangasinan, 5th District
118. Estrella, Conrado III M.Party List - ABONO
119. Eusebio, Richard C.Pasig City, Lone District
120. Evardone, Ben P.Eastern Samar, Lone District
121. Fariñas, Rodolfo C.Ilocos Norte, 1st District
122. Fernando, Bayani F.Marikina City, 1st District
123. Ferrer, Juliet Marie D.Negros Occidental, 4th District
124. Ferrer, Luis "Jon-Jon" IV A.Cavite, 6th District
125. Ferriol-Pascual, Abigail Faye C.Party List - KALINGA
126. Floirendo, Antonio Jr. R.Davao del Norte, 2nd District
127. Flores, Florencio Jr. T., M.D.Bukidnon, 2nd District
128. Fortun, Lawrence H.Agusan del Norte, 1st District
129. Fortuno, Salvio B.Camarines Sur, 5th District
130. Fuentebella, Arnulfo P.Camarines Sur, 4th District
131. Garbin, Alfredo Jr. A.Party List - AKO BICOL
132. Garces, Ulysses G.Party List - ABS
133. Garcia, Gwendolyn F.Cebu, 3rd District
134. Garcia, Jose Enrique III "Joet" S.Bataan, 2nd District
135. Garcia-Albano, Mylene J.Davao City, 2nd District
136. Garin, Oscar "Richard" Jr. S.Iloilo, 1st District
137. Garin, Sharon S.Party List - AAMBIS-OWA
138. Gasataya, Greg G.Bacolod City, Lone District
139. Gatchalian, WesValenzuela City, 1st District
140. Geron, Rico B.Party List - AGAP
141. Go, Ana Cristina SiquianIsabela, 2nd District
142. Go, Mark O.Baguio City, Lone District
143. Gomez, Lucy T.Leyte, 4th District
144. Gonzaga, Ruwel Peter S.Compostela Valley, 2nd District
145. Gonzales, Alexandria P.Mandaluyong City, Lone District
146. Gonzales, Aurelio Jr. "Dong" D.Pampanga, 3rd District
147. Gonzalez, Fernando V.Albay, 3rd District
148. Gorriceta, Arcadio H.Iloilo, 2nd District
149. Gullas, Gerald Anthony Jr. "Samsam" V.Cebu, 1st District
150. Hernandez, Ferdinand L.South Cotabato, 2nd District
151. Hernandez, Paul P.Party List - KABAYAN
152. Herrera-Dy, Bernadette "BH"Party List - BH
153. Hofer, Ann K.Zamboanga Sibugay, 2nd District
154. Jalosjos, Seth Frederick P.Zamboanga del Norte, 1st District
155. Javier, Paolo Everardo S.Antique, Lone District
156. Kho, ElisaMasbate, 2nd District
157. Khonghun, Jeffrey D.Zambales, 1st District
158. Labadlabad, Glona G.Zamboanga del Norte, 2nd District
159. Lacson, Virgilio S.Party List - MANILA TEACHERS
160. Lagman, Edcel C.Albay, 1st District
161. Lanete, Scott Davies S., M.D.Masbate, 3rd District
162. Laogan, Dennis C.Party List - ANG KABUHAYAN
163. Lazatin, Carmelo II "Jon" B.Pampanga, 1st District
164. Leachon, Doy C.Oriental Mindoro, 1st District
165. Lee, Delphine GanParty List - AGRI
166. Limkaichong, Jocelyn SyNegros Oriental, 1st District
167. Lobregat, Celso L.Zamboanga City, 1st District
168. Loong, Tupay T. (Deceased)Sulu, 1st District
169. Lopez, Benhur Jr. B.Party List - YACAP
170. Lopez, Carlo V.Manila, 2nd District
171. Lopez, Manuel Luis T.Manila, 1st District
172. Loyola, Roy M.Cavite, 5th District
173. Macapagal-Arroyo, GloriaPampanga, 2nd District
174. Maceda, Edward Vera PerezManila, 4th District
175. Madrona, Emmanuel F.Romblon, Lone District
176. Malapitan, Dale "Along" R.Caloocan City, 1st District
177. Manalo, Jesulito "Jess" A.Party List - ANGKLA
178. Mangaoang, Allen Jesse C.Kalinga, Lone District
179. Mangudadatu, Suharto T.Sultan Kudarat, 1st District
180. Mangudadatu, Zajid G.Maguindanao, 2nd District
181. Marcoleta, Rodante D.Party List - SAGIP
182. Marcos, Imelda R.Ilocos Norte, 2nd District
183. Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.Batangas, 5th District
184. Marquez, Carlito S.Aklan, Lone District
185. Martinez, Eric M.Valenzuela City, 2nd District
186. Matugas, Francisco Jose II F.Surigao del Norte, 1st District
187. Mellana, Evelyn P.Agusan del Sur, 2nd District
188. Mending, Makmod Jr. D.Party List - AMIN
189. Mendoza, Raymond Democrito C.Party List - TUCP
190. Mercado, Roger G.Southern Leyte, Lone District
191. Mirasol, Alejandro Y.Negros Occidental, 5th District
192. Montoro, Teodoro "Ted" G.Party List - AASENSO
193. Nava, Ma. Lucille L., M.D.Guimaras, Lone District
194. Nieto, John Marvin "Yul Servo" C.Manila, 3rd District
195. Noel, Victoria Isabel G.Party List - AN WARAY
196. Nograles, Jericho Jonas B.Party List - PBA
197. Nograles, Karlo Alexei B. (Appointed Cabinet Secretary)Davao City, 1st District
198. Nolasco, Ramon C.Cagayan, 1st District
199. Nuñez-Malanyaon, Corazon N.Davao Oriental, 1st District
200. Oaminal, Henry S.Misamis Occidental, 2nd District
201. Ocampo, Rosenda AnnManila, 6th District
202. Olivarez, Eric L.Parañaque City, 1st District
203. Ong, Edwin C.Northern Samar, 2nd District
204. Ong, Henry C.Leyte, 2nd District
205. Ortega, Pablo C.La Union, 1st District
206. Ortega, Vini Nola A.Party List - ABONO
207. Pacquiao, Rogelio "Ruel" D.Sarangani, Lone District
208. Paduano, Joseph Stephen S.Party List - ABANG LINGKOD
209. Palma, Wilter "Sharky" II WeeZamboanga Sibugay, 1st District
210. Pancho, Gavini "Apol" C.Bulacan, 2nd District
211. Panganiban, Jose Jr. T. CPA,LLBParty List - ANAC-IP
212. Panotes, Marisol C.Camarines Norte, 2nd District
213. Papandayan, Mauyag Jr. "Jun" B.Lanao del Sur, 2nd District
214. Pichay, Prospero Jr. A.Surigao del Sur, 1st District
215. Pico, Pepito M.Party List - DIWA
216. Pimentel, Johnny TySurigao del Sur, 2nd District
217. Pineda, Enrico A.Party List - 1-PACMAN
218. Plaza, Maria Valentina G.Agusan del Sur, 1st District
219. Primicias-Agabas, Marlyn L.Pangasinan, 6th District
220. Quimbo, RomeroMarikina City, 2nd District
221. Radaza, Aileen C.Lapu-Lapu City, Lone District
222. Ramirez-Sato, JosephineOccidental Mindoro, Lone District
223. Ramos, Deogracias Jr. B.Sorsogon, 2nd District
224. Relampagos, Rene L.Bohol, 1st District
225. Revilla, Strike B.Cavite, 2nd District
226. Roa-Puno, Cristina "Chiqui"Antipolo City, 1st District
227. Robes, Florida "Rida" P.San Jose Del Monte City, Lone District
228. Rocamora, Ramon V. A."Rav"Siquijor, Lone District
229. Rodriguez, Isidro Jr. S.Rizal, 2nd District
230. Rodriguez, Maximo Jr. B.Cagayan de Oro City, 2nd District
231. Roman, Geraldine B.Bataan, 1st District
232. Romero, Michael L., PhD.Party List - 1-PACMAN
233. Romualdez, Yedda Marie K.Leyte, 1st District
234. Romualdo, Xavier Jesus D.Camiguin, Lone District
235. Roque, Harry Jr. L. (Appointed Presidential Spokesperson)Party List - KABAYAN
236. Roque, Rogelio Neil P.Bukidnon, 4th District
237. Sacdalan, Jesus NonatoNorth Cotabato, 1st District
238. Sagarbarria, Manuel T.Negros Oriental, 2nd District
239. Sahali, Ruby M.Tawi-Tawi, Lone District
240. Salceda, Joey SarteAlbay, 2nd District
241. Salimbangon, Benhur L.Cebu, 4th District
242. Salo, Ron P.Party List - KABAYAN
243. Salon, Orestes T.Party List - AGRI
244. Sambar, Mark Aeron H.Party List - PBA
245. Sandoval, Federico II "Ricky" S.Malabon City, Lone District
246. Sangcopan, Amihilda J.Party List - AMIN
247. Santos-Recto, VilmaBatangas, 6th District
248. Sarmiento, Cesar V.Catanduanes, Lone District
249. Sarmiento, Edgar Mary S.Samar, 1st District
250. Savellano, Deogracias Victor "DV" B.Ilocos Sur, 1st District
251. Sema, Bai Sandra A.Maguindanao, 1st District
252. Siao, Frederick W.Iligan City, Lone District
253. Silverio, Lorna C.Bulacan, 3rd District
254. Singson, Eric D.Ilocos Sur, 2nd District
255. Suansing, Estrellita B.Nueva Ecija, 1st District
256. Suansing, Horacio Jr. P.Sultan Kudarat, 2nd District
257. Suarez, Danilo E.Quezon, 3rd District
258. Sy-Alvarado, "Kuya" Jose Antonio R.Bulacan, 1st District
259. Tambunting, Gus S.Parañaque City, 2nd District
260. Tan, AngelinaQuezon, 4th District
261. Tan, Milagrosa "Mila" T.Samar, 2nd District
262. Tan, Shernee AbubakarParty List - KUSUG-TAUSUG
263. Tejada, Jose "PingPing" I.North Cotabato, 3rd District
264. Teves, Arnolfo Jr. "Arnie" A.Negros Oriental, 3rd District
265. Tiangco, Tobias "Toby" M.Navotas City, Lone District
266. Ting, Randolph S.Cagayan, 3rd District
267. Tinio, Antonio L.Party List - ACT TEACHERS
268. Tolentino, AbrahamCavite, 7th District
269. Treñas, Jerry P.Iloilo City, Lone District
270. Tugna, Sherwin N.Party List - CIBAC
271. Tupas, Raul "Boboy" C.Iloilo, 5th District
272. Turabin-Hataman, Sitti Djalia A. (Resigned)Party List - AMIN
273. Ty, Arnel U.Party List - LPGMA
274. Umali, Reynaldo V.Oriental Mindoro, 2nd District
275. Unabia, PeterMisamis Oriental, 1st District
276. Ungab, Alberto T.Davao City, 3rd District
277. Unico, Renato Jr. J.Camarines Norte, 1st District
278. Uy, Juliette T.Misamis Oriental, 2nd District
279. Uy, RolandoCagayan de Oro City, 1st District
280. Uybarreta, Carlos RomanParty List - 1-CARE
281. Vargas, Alfred D.Quezon City, 5th District
282. Vargas-Alfonso, Baby AlineCagayan, 2nd District
283. Velarde, Mariano Michael Jr. M.Party List - BUHAY
284. Velasco, Lord Allan Jay Q.Marinduque, Lone District
285. Velasco-Catera, Tricia Nicole Q.Party List - MATA
286. Veloso, Vicente "Ching" S.E.Leyte, 3rd District
287. Vergara, Rosanna "Ria" V.Nueva Ecija, 3rd District
288. Villafuerte, Luis Raymund Jr. F.Camarines Sur, 2nd District
289. Villanueva, Noel L.Tarlac, 3rd District
290. Villar, Mark A. (Appointed DPWH Secretary)Las Piñas City, Lone District
291. Villaraza-Suarez, Anna MarieParty List - ALONA
292. Villarica, Linabelle Ruth R.Bulacan, 4th District
293. Villarin, Tom S.Party List - AKBAYAN
294. Violago, Micaela S.Nueva Ecija, 2nd District
295. Yap, Arthur C.Bohol, 3rd District
296. Yap, Melecio Jr. J.Negros Occidental, 1st District
297. Yap, Victor A.Tarlac, 2nd District
298. Yu, Divina Grace C.Zamboanga del Sur, 1st District
299. Zamora, Maria Carmen S.Compostela Valley, 1st District
300. Zamora, Ronaldo B.San Juan City, Lone District
301. Zarate, Carlos Isagani T.Party List - BAYAN MUNA
302. Zubiri, Manuel F.Bukidnon, 3rd District