Back to Top

HOUSE MEMBERS 300

NOTE: Deceased (1), Resigned (0), Unseated (0), Appointed (0), Dropped (1)

 

SORT
 

18th CONGRESS
1. Abante, Bienvenido Jr. M.Manila, 6th District
2. Abaya, Francis Gerald AguinaldoCavite, 1st District
3. Abellanosa, Rodrigo A.Cebu City, 2nd District
4. Abu, Raneo "Ranie" E.Batangas, 2nd District
5. Abueg-Zaldivar, Cyrille "Beng" F.Palawan, 2nd District
6. Abunda, Maria Fe R.Eastern Samar, Lone District
7. Acop, Resurreccion M.Antipolo City, 2nd District
8. Acosta, Gil "Kabarangay Jr." A.Palawan, 3rd District
9. Acosta-Alba, Ma. LourdesBukidnon, 1st District
10. Adiong, Ansaruddin Abdul Malik A.Lanao del Sur, 1st District
11. Advincula, Alex "AA" L.Cavite, 3rd District
12. Agabas, Tyrone D.Pangasinan, 6th District
13. Agarao, Benjamin Jr. C.Laguna, 4th District
14. Aglipay, Michael Edgar Y.Party List - DIWA
15. Aguinaldo, Naealla BaintoParty List - BAHAY
16. Albano, Antonio "Tonypet" T.Isabela, 1st District
17. Albano, Rodolfo B. (Deceased)Party List - LPGMA
18. Alfonso, Samantha Louise VargasCagayan, 2nd District
19. Almario, Joel Mayo Z.Davao Oriental, 2nd District
20. Alonte, Marlyn "Len" B.Biñan City, Lone District
21. Alvarez, Franz "Chicoy" E.Palawan, 1st District
22. Alvarez, Genaro Jr. M.Negros Occidental, 6th District
23. Alvarez, Pantaleon D.Davao del Norte, 1st District
24. Amante-Matba, Ma. Angelica M.Agusan del Norte, 2nd District
25. Amatong, Isagani S.Zamboanga del Norte, 3rd District
26. Andaya, MarissaCamarines Sur, 1st District
27. Angara, Rommel Rico T.Aurora, Lone District
28. Aragones, SolLaguna, 3rd District
29. Arbison, Munir M.Sulu, 2nd District
30. Arenas, Rose Marie "Baby" J.Pangasinan, 3rd District
31. Arroyo, Juan Miguel MacapagalPampanga, 2nd District
32. Arroyo, Ma. Lourdes T.Negros Occidental, 5th District
33. Atienza, Jose Jr. L.Party List - BUHAY
34. Aumentado, Erico Aristotle C.Bohol, 2nd District
35. Bañas-Nograles, ShirlynSouth Cotabato, 1st District
36. Babasa, Leonardo Jr. L.Zamboanga del Sur, 2nd District
37. Bagatsing, Cristal L.Manila, 5th District
38. Balindong, Yasser AlontoLanao del Sur, 2nd District
39. Barba, Angelo MarcosIlocos Norte, 2nd District
40. Barbers, Robert Ace S.Surigao del Norte, 2nd District
41. Baronda, Julienne "Jam" L.Iloilo City, Lone District
42. Barzaga, Elpidio Jr. F.Cavite, 4th District
43. Bascug, Alfel M.Agusan del Sur, 1st District
44. Bautista, Claudine Diana D.Party List - DUMPER PTDA
45. Bautista-Bandigan, Lorna P.Davao Occidental, Lone District
46. Belmonte, Jose Christopher Y.Quezon City, 6th District
47. Benitez, Francisco "Kiko" B.Negros Occidental, 3rd District
48. Bernos, Joseph Sto. Niño B.Abra, Lone District
49. Biazon, Rozzano Rufino B.Muntinlupa City, Lone District
50. Billones, Emmanuel "Tawi"Capiz, 1st District
51. Biron, Braeden John Q.Iloilo, 4th District
52. Bolilia, Lianda B.Batangas, 4th District
53. Bondoc, Juan Pablo "Rimpy" P.Pampanga, 4th District
54. Bordado, Gabriel Jr. H.Camarines Sur, 3rd District
55. Bravo, Narciso Jr. R.Masbate, 1st District
56. Brosas, Arlene D.Party List - GABRIELA
57. Bulut, Elias Jr. C.Apayao, Lone District
58. Bustos, Jorge Antonio P.Party List - PATROL
59. Cabatbat, Argel Joseph T.Party List - MAGSASAKA
60. Cabochan, Manuel III DG.Party List - MAGDALO
61. Cabredo, Fernando T.Albay, 3rd District
62. Cagas, Mercedes "Didi" C.Davao del Sur, Lone District
63. Calderon, Peter John D.Cebu, 7th District
64. Calixto, Antonino G.Pasay City, Lone District
65. Caminero, Wilfredo "Willy" S.Cebu, 2nd District
66. Campos, Luis Jr. N.Makati City, 2nd District
67. Canama, Sabiniano S.Party List - COOP-NATCCO
68. Caoagdan, Rudy S., DPANorth Cotabato, 2nd District
69. Cari, Carl Nicolas C.Leyte, 5th District
70. Castelo, Precious HipolitoQuezon City, 2nd District
71. Castro, France L.Party List - ACT-TEACHERS
72. Castro, Fredenil "Fred" H.Capiz, 2nd District
73. Cayetano, Alan Peter "Compañero" S.Taguig City-Pateros, 1st District
74. Cayetano, Maria LaarniTaguig City-Pateros, 2nd District
75. Celeste, Arnold "Noli" D.Pangasinan, 1st District
76. Chatto, Edgar M.Bohol, 1st District
77. Chipeco, Joaquin Jr. M.Calamba City, Lone District
78. Chungalao, Solomon R.Ifugao, Lone District
79. Co, Angelica NatashaParty List - BHW
80. Co, Elizaldy S.Party List - AKO BICOL
81. Cojuangco, Carlos O.Tarlac, 1st District
82. Collantes, Ma. Theresa V.Batangas, 3rd District
83. Crisologo, Anthony Peter "Onyx" D.Quezon City, 1st District
84. Cua, Junie E.Quirino, 1st District
85. Cuaresma, Luisa LlorenNueva Vizcaya, Lone District
86. Cueva, Leo Rafael M.Negros Occidental, 2nd District
87. Cullamat, Eufemia "Ka Femia" C.Party List - BAYAN MUNA
88. Dagooc, Sergio C.Party List - APEC
89. Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.Zamboanga City, 2nd District
90. Dalog, Maximo Jr. Y.Mountain Province, 1st District
91. Daza, Paul RuizNorthern Samar, 1st District
92. De Jesus, Presley C.Party List - PHILRECA
93. De Venecia, Christopher V.P.Pangasinan, 4th District
94. Defensor, Lorenz R.Iloilo, 3rd District
95. Defensor, Michael T.Party List - ANAKALUSUGAN
96. Del Mar, Raul V.Cebu City, 1st District
97. Delos Santos, Alfred C.Party List - ANG PROBINSYANO
98. Deloso-Montalla, Cheryl P.Zambales, 2nd District
99. Dimaporo, Abdullah D.Lanao del Norte, 2nd District
100. Dimaporo, Mohamad Khalid Q.Lanao del Norte, 1st District
101. Duavit, Michael John R.Rizal, 1st District
102. Dujali, Alan "Aldu" R.Davao del Norte, 2nd District
103. Duterte, Paolo Z.Davao City, 1st District
104. Dy, Faustino Michael Carlos III T.Isabela, 5th District
105. Dy, Faustino V "Inno" A.Isabela, 6th District
106. Dy, Ian Paul L.Isabela, 3rd District
107. Ebcas, Adriano A.Party List - AKO PADAYON PILIPINO
108. Ecleo, Alan 1 B.Dinagat Islands, Lone District
109. Elago, Sarah Jane I.Party List - KABATAAN
110. Enverga, Wilfrido Mark M.Quezon, 1st District
111. Erice, Edgar R.Caloocan City, 2nd District
112. Eriguel, Sandra Y., M.D.La Union, 2nd District
113. Ermita-Buhain, Elenita Milagros "Eileen"Batangas, 1st District
114. Escudero, Evelina G.Sorsogon, 1st District
115. Espina, Gerardo Jr. "Gerryboy" J.Biliran, Lone District
116. Espino, Jumel Anthony I.Pangasinan, 2nd District
117. Estrella, Conrado III M.Party List - ABONO
118. Fariñas, Ria Christina G.Ilocos Norte, 1st District
119. Fariñas, Rudys Caesar I G.Party List - PROBINSYANO AKO
120. Fernandez, Dan S.Laguna, 1st District
121. Fernando, Bayani F.Marikina City, 1st District
122. Ferrer, Juliet Marie De LeonNegros Occidental, 4th District
123. Ferrer, Luis IV "Jon-Jon" A.Cavite, 6th District
124. Flores, Jonathan Keith T.Bukidnon, 2nd District
125. Fongwan, Nestor B.Benguet, Lone District
126. Fortun, Lawrence "Law" H.Agusan del Norte, 1st District
127. Fortuno, Jocelyn F.Camarines Sur, 5th District
128. Frasco, Vincent Franco 'Duke' D.Cebu, 5th District
129. Fuentebella, Arnie B.Camarines Sur, 4th District
130. Gaite, Ferdinand R.Party List - BAYAN MUNA
131. Garbin, Alfredo Jr. A.Party List - AKO BICOL
132. Garcia Vincent J.Davao City, 2nd District
133. Garcia, Jose Enrique III "Joet" S.Bataan, 2nd District
134. Garcia, Pablo John F.Cebu, 3rd District
135. Garin, Janette L.Iloilo, 1st District
136. Garin, Sharon S.Party List - AAMBIS-OWA
137. Gasataya, Greg G.Bacolod City, Lone District
138. Gatchalian, WeslieValenzuela City, 1st District
139. Gato, Ciriaco Jr. B.Batanes, Lone District
140. Geron, Rico B.Party List - AGAP
141. Go, Ed Christopher S.Isabela, 2nd District
142. Go, Mark O.Baguio City, Lone District
143. Gonzaga, Ruwel Peter S.Compostela Valley, 2nd District
144. Gonzales, Aurelio Jr. "Dong" D.Pampanga, 3rd District
145. Gonzales, Neptali II M.Mandaluyong City, Lone District
146. Gonzalez, Sandro L.Party List - MARINO
147. Gorriceta, Michael B.Iloilo, 2nd District
148. Guico, Ramon III "Mon-Mon" V.Pangasinan, 5th District
149. Gullas, Eduardo "Eddie" R.Cebu, 1st District
150. Guya, Godofredo N.Party List - RECOBODA
151. Haresco, Teodorico Jr. T.Aklan, 2nd District
152. Hataman, Mujiv S.Basilan, Lone District
153. Hernandez, Ferdinand L.South Cotabato, 2nd District
154. Herrera-Dy, Bernadette "BH"Party List - BH
155. Hofer, Ann K.Zamboanga Sibugay, 2nd District
156. Jalosjos, Romeo Jr. M.Zamboanga del Norte, 1st District
157. Javier, Lolita T.Leyte, 2nd District
158. Jimenez, Cesar Jr. "Jawo" L.Zamboanga City, 1st District
159. Kho, Elisa "Olga" T.Masbate, 2nd District
160. Kho, Wilton "Tonton" TanMasbate, 3rd District
161. Khonghun, Jeffrey D.Zambales, 1st District
162. Labadlabad, Glona G.Zamboanga del Norte, 2nd District
163. Lacson, Virgilio S.Party List - MANILA TEACHERS
164. Lacson-Noel, Josephine Veronique R.Malabon City, Lone District
165. Lagman, Edcel C.Albay, 1st District
166. Lagon, Sonny "SL" L.Party List - AKO BISAYA
167. Lara, Joseph "Jojo" L.Cagayan, 3rd District
168. Lazatin, Carmelo II "Jon" B.Pampanga, 1st District
169. Leachon, Doy C.Oriental Mindoro, 1st District
170. Legarda, LorenAntique, Lone District
171. Lim, AloyParty List - RAM
172. Limkaichong, Jocelyn SyNegros Oriental, 1st District
173. Lopez, Jose Antonio G. (Dropped from the Roll)Party List - MARINO
174. Lopez, Manuel Luis T.Manila, 1st District
175. Loyola, Dahlia A.Cavite, 5th District
176. Lusotan, MacnellParty List - MARINO
177. Maceda, Edward Vera PerezManila, 4th District
178. Madrona, Eleandro Jesus F.Romblon, Lone District
179. Malapitan, Dale "Along" R.Caloocan City, 1st District
180. Mangaoang, Allen Jesse C.Kalinga, Lone District
181. Mangudadatu, Esmael G.Maguindanao, 2nd District
182. Marcoleta, Rodante D.Party List - SAGIP
183. Mariano-Hernandez, RuthLaguna, 2nd District
184. Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.Batangas, 5th District
185. Marquez, Carlito S.Aklan, 1st District
186. Martinez, Eric M.Valenzuela City, 2nd District
187. Matba, Rashidin H.Tawi-Tawi, Lone District
188. Matugas, Francisco Jose II "Bingo" F., CPA,CESO,LLBSurigao del Norte, 1st District
189. Mendoza, Raymond Democrito C.Party List - TUCP
190. Momo, Romeo Sr. S.Party List - CWS
191. Natividad-Nagaño, Maricel G., MD.Nueva Ecija, 4th District
192. Nava, Ma. Lucille L., M.D.Guimaras, Lone District
193. Nieto, John Marvin "Yul Servo" C.Manila, 3rd District
194. Noel, Florencio G.Party List - AN WARAY
195. Nograles, Jericho Jonas B.Party List - PBA
196. Nograles, Juan Fidel Felipe F.Rizal, 2nd District
197. Nolasco, Ramon Jr. C.Cagayan, 1st District
198. Nuñez-Malanyaon, Corazon T.Davao Oriental, 1st District
199. Oaminal, Henry S.Misamis Occidental, 2nd District
200. Olivarez, Eric L.Parañaque City, 1st District
201. Ong, Jose Jr. "Jun" L.Northern Samar, 2nd District
202. Ong, Ronnie L.Party List - ANG PROBINSYANO
203. Ortega, Pablo C.La Union, 1st District
204. Ouano-Dizon, Emmarie "Lolypop" M.Cebu, 6th District
205. Pacquiao, Alberto "Bobby" D.Party List - OFW FAMILY
206. Pacquiao, Rogelio "Ruel" D.Sarangani, Lone District
207. Padiernos, Jose Gay G.Party List - GP
208. Paduano, Joseph Stephen "Caraps" S.Party List - ABANG LINGKOD
209. Palma, Wilter "Sharky" II WeeZamboanga Sibugay, 1st District
210. Pancho, Gavini "Apol" C.Bulacan, 2nd District
211. Panotes, Marisol C.Camarines Norte, 2nd District
212. Peña, Romulo Jr. "Kid"Makati City, 1st District
213. Pichay, Prospero Jr. A.Surigao del Sur, 1st District
214. Pimentel, Johnny TySurigao del Sur, 2nd District
215. Pineda, Enrico A.Party List - 1-PACMAN
216. Plaza, Eddiebong G.Agusan del Sur, 2nd District
217. Puno, Roberto V.Antipolo City, 1st District
218. Quimbo, Stella Luz A.Marikina City, 2nd District
219. Radaza, Paz C.Lapu-Lapu City, Lone District
220. Ramirez-Sato, JosephineOccidental Mindoro, Lone District
221. Ramos, Ma. Bernardita "Ditas" B.Sorsogon, 2nd District
222. Remulla, Jesus Crispin C.Cavite, 7th District
223. Revilla, Strike B.Cavite, 2nd District
224. Reyes, Allan Benedict S.Quezon City, 3rd District
225. Rivera, Domingo C.Party List - CIBAC
226. Robes, Florida "Rida" P.San Jose Del Monte City, Lone District
227. Rodriguez, Rufus B.Cagayan de Oro City, 2nd District
228. Roman, Geraldine B.Bataan, 1st District
229. Romero, Michael L., Ph.D.Party List - 1-PACMAN
230. Romualdez, Ferdinand Martin G.Leyte, 1st District
231. Romualdez, Yedda Marie K.Party List - TINGOG SINIRANGAN
232. Romualdo, Xavier Jesus D.Camiguin, Lone District
233. Romulo, Roman T.Pasig City, Lone District
234. Roque, Rogelio Neil P.Bukidnon, 4th District
235. Sacdalan, Joselito "Joel" S.North Cotabato, 1st District
236. Sagarbarria, Manuel T.Negros Oriental, 2nd District
237. Sakaluran, Princess Rihan M.Sultan Kudarat, 1st District
238. Salceda, Joey SarteAlbay, 2nd District
239. Salimbangon, Janice Z.Cebu, 4th District
240. Salo, Ron P.Party List - KABAYAN
241. Sanchez, Hector S.Catanduanes, Lone District
242. Sangcopan, Amihilda J.Party List - AMIN
243. Santos-Recto, VilmaBatangas, 6th District
244. Sarmiento, Edgar Mary S.Samar, 1st District
245. Saulog, Irene Gay F.Party List - KALINGA
246. Savellano, Deogracias Victor "DV" B.Ilocos Sur, 1st District
247. Siao, Frederick W.Iligan City, Lone District
248. Silverio, Lorna C.Bulacan, 3rd District
249. Singson, Jose Jr. "Bonito" C.Party List - PROBINSYANO AKO
250. Singson-Meehan, KristineIlocos Sur, 2nd District
251. Sinsuat, Datu Roonie Sr. Q.Maguindanao, 1st District
252. Suansing, Estrellita B.Nueva Ecija, 1st District
253. Suansing, Horacio Jr. P.Sultan Kudarat, 2nd District
254. Suarez, Aleta C.Quezon, 3rd District
255. Suarez, David "Jay-Jay" C.Quezon, 2nd District
256. Suntay, Jesus "Bong" C.Quezon City, 4th District
257. Sy-Alvarado, "Kuya" Jose Antonio R.Bulacan, 1st District
258. Taduran, Rowena Niña O.Party List - ACT-CIS
259. Tallado, Josefina B.Camarines Norte, 1st District
260. Tambunting, Joy Myra S.Parañaque City, 2nd District
261. Tan, Alyssa Sheena P., CPAIsabela, 4th District
262. Tan, Angelina "Helen" D.L., M.D.Quezon, 4th District
263. Tan, Samier A.Sulu, 1st District
264. Tan, Sharee Ann T.Samar, 2nd District
265. Tan-Tambut, Shernee A.Party List - KUSUG TAUSUG
266. Tejada, Jose "Ping-Ping" I.North Cotabato, 3rd District
267. Teves, Arnolfo Jr. "Arnie" A.Negros Oriental, 3rd District
268. Teves, Jose Jr. "Bong" J.Party List - TGP
269. Tiangco, John Reynald M.Navotas City, Lone District
270. Tolentino, Abraham "Bambol" N.Cavite, 8th District
271. Torres-Gomez, LucyLeyte, 4th District
272. Tulfo, Jocelyn P.Party List - ACT-CIS
273. Tupas, Raul "Boboy" C.Iloilo, 5th District
274. Tutor, Kristine Alexie B.Bohol, 3rd District
275. Ty, Diego "Nonoy" C.Misamis Occidental, 1st District
276. Umali, Alfonso Jr. V.Oriental Mindoro, 2nd District
277. Umali, Ma. Victoria V.Party List - A TEACHER
278. Unabia, Christian S.Misamis Oriental, 1st District
279. Ungab, Isidro T.Davao City, 3rd District
280. Uy, Juliette T.Misamis Oriental, 2nd District
281. Uy, Rolando "Klarex" A.Cagayan de Oro City, 1st District
282. Valeriano, Rolando M.Manila, 2nd District
283. Valmayor, Gerardo Jr. P.Negros Occidental, 1st District
284. Vargas, Alfred D.Quezon City, 5th District
285. Velasco, Lord Allan Jay Q.Marinduque, Lone District
286. Veloso, Vicente III "Ching" S.E.Leyte, 3rd District
287. Vergara, Rosanna "Ria"Nueva Ecija, 3rd District
288. Villa, Jake VincentSiquijor, Lone District
289. Villafuerte, Luis Raymund Jr. "LRay" F.Camarines Sur, 2nd District
290. Villanueva, Eduardo "Bro. Eddie" C.Party List - CIBAC
291. Villanueva, Noel L.Tarlac, 3rd District
292. Villar, Camille A.Las Piñas City, Lone District
293. Villaraza-Suarez, Anna MarieParty List - ALONA
294. Villarica, Henry R.Bulacan, 4th District
295. Violago, Micaela S.Nueva Ecija, 2nd District
296. Yap, Eric GoParty List - ACT-CIS
297. Yap, Victor A.Tarlac, 2nd District
298. Yu, Divina Grace C.Zamboanga del Sur, 1st District
299. Zamora, Manuel "Way Kurat" E.Compostela Valley, 1st District
300. Zamora, Ronaldo B.San Juan City, Lone District
301. Zarate, Carlos Isagani T.Party List - BAYAN MUNA
302. Zubiri, Manuel F.Bukidnon, 3rd District