Back to Top

HOUSE MEMBERS 294

NOTE: Deceased (2), Resigned (0), Unseated (0), Appointed (1)

 

SORT
 

17th CONGRESS
1. Abad, Henedina R.Batanes, Lone District
2. Abaya, Francis Gerald A.Cavite, 1st District
3. Abayon, Harlin Neil III J.Party List - AANGAT TAYO
4. Abellanosa, Rodrigo A.Cebu City, 2nd District
5. Abu, Raneo E.Batangas, 2nd District
6. Abueg, Frederick "Erick" F.Palawan, 2nd District
7. Acharon, Pedro Jr. B.South Cotabato, 1st District
8. Acop, Romeo M.Antipolo City, 2nd District
9. Acosta, Gil "Kabarangay" P.Palawan, 3rd District
10. Acosta-Alba, Ma. LourdesBukidnon, 1st District
11. Adiong, Ansaruddin A.M. A.Lanao del Sur, 1st District
12. Advincula, AlexCavite, 3rd District
13. Agarao, Benjamin Jr. C.Laguna, 4th District
14. Aggabao, Ma. Lourdes R.Isabela, 4th District
15. Aglipay-Villar, EmmelineParty List - DIWA
16. Akbar, Jum J. (Deceased)Basilan, Lone District
17. Albano, Rodolfo III T.Isabela, 1st District
18. Alcala, Vicente "Kulit" J.Quezon, 2nd District
19. Alejano, Gary C.Party List - MAGDALO
20. Almario, Joel Mayo Z.Davao Oriental, 2nd District
21. Almonte, Jorge T.Misamis Occidental, 1st District
22. Alonte, Marlyn B.Biñan City, Lone District
23. Alvarez, FranzPalawan, 1st District
24. Alvarez, Mercedes K.Negros Occidental, 6th District
25. Alvarez, Pantaleon D.Davao del Norte, 1st District
26. Amante, Erlpe John "Ping" M.Agusan del Norte, 2nd District
27. Amatong, Isagani S.Zamboanga del Norte, 3rd District
28. Andaya, Rolando Jr. G.Camarines Sur, 1st District
29. Angara-Castillo, Bellaflor J.Aurora, Lone District
30. Antonino, Magnolia C.Nueva Ecija, 4th District
31. Antonio, Michelle M.Party List - AGBIAG
32. Aquino-Magsaysay, MilagrosParty List - Senior Citizen
33. Aragones, SolLaguna, 3rd District
34. Arbison, Munir M.Sulu, 2nd District
35. Arcillas, Arlene B.Laguna, 1st District
36. Arenas, Rose Marie "Baby" J.Pangasinan, 3rd District
37. Atienza, Jose Jr. L.Party List - BUHAY
38. Aumentado, Erico Aristotle C.Bohol, 2nd District
39. Austria Barzaga, JenniferCavite, 4th District
40. Bag-ao, Kaka J.Dinagat Islands, Lone District
41. Bagatsing, Cristal L.Manila, 5th District
42. Baguilat, Teddy Jr. BrawnerIfugao, Lone District
43. Banal, Jorge "Bolet"Quezon City, 3rd District
44. Barbers, Robert Ace S.Surigao del Norte, 2nd District
45. Bataoil, Leopoldo N.Pangasinan, 2nd District
46. Batocabe, Rodel M.Party List - AKO BICOL
47. Bautista-Bandigan, Lorna P.Davao Occidental, Lone District
48. Belaro, Salvador Jr. B.Party List - 1-ANG EDUKASYON
49. Belmonte, Ricardo "RJ" T.Party List - SBP
50. Belmonte, Feliciano Jr. R.Quezon City, 4th District
51. Belmonte, Jose Christopher Y.Quezon City, 6th District
52. Benitez, AlfredoNegros Occidental, 3rd District
53. Bernos, Joseph Sto. Niño B.Abra, Lone District
54. Bertiz, Aniceto "John" III D.Party List - ACTS OFW
55. Biazon, Rozzano Rufino B.Muntinlupa City, Lone District
56. Billones, Emmanuel A.Capiz, 1st District
57. Biron, Ferjenel G., M.D.Iloilo, 4th District
58. Bolilia, Lianda B.Batangas, 4th District
59. Bondoc, Juan PabloPampanga, 4th District
60. Bordado, Gabriel Jr. H.Camarines Sur, 3rd District
61. Bravo, Anthony M., Ph.D.Party List - COOP NATCCO
62. Bravo, Maria Vida EspinosaMasbate, 1st District
63. Brosas, Arlene D.Party List - GABRIELA
64. Bulut-Begtang, Eleanor C.Apayao, Lone District
65. Cagas, Mercedes "Didi" C.Davao del Sur, Lone District
66. Calderon, Peter John D.Cebu, 7th District
67. Calixto-Rubiano, Emi G.Pasay City, Lone District
68. Caminero, Wilfredo S.Cebu, 2nd District
69. Campos, Luis Jose Angel Jr. N.Makati City, 2nd District
70. Canama, Sabiniano S.Party List - COOP NATCCO
71. Cari, Jose Carlos L.Leyte, 5th District
72. Casilao, Ariel 'Ka Ayik' B.Party List - ANAKPAWIS
73. Castelo, WinstonQuezon City, 2nd District
74. Castro, France L.Party List - ACT TEACHERS
75. Castro, Fredenil "Fred" H.Capiz, 2nd District
76. Catamco, Nancy A.North Cotabato, 2nd District
77. Cayetano, Pia S.Taguig City-Pateros, 2nd District
78. Celeste, JesusPangasinan, 1st District
79. Cerafica, Arnel M.Taguig City-Pateros, 1st District
80. Cerilles, Aurora EnerioZamboanga del Sur, 2nd District
81. Chavez, Cecilia Leonila V.Party List - BUTIL
82. Chipeco, Joaquin Jr. M.Laguna, 2nd District
83. Co, Christopher S.Party List - AKO BICOL
84. Cojuangco, Carlos O.Tarlac, 1st District
85. Collantes, Ma. Theresa V.Batangas, 3rd District
86. Cortes, Jonas C.Cebu, 6th District
87. Cortuna, Julieta R.Party List - A TEACHER
88. Cosalan, Ronald M.Benguet, Lone District
89. Crisologo, Vincent "Bingbong" P.Quezon City, 1st District
90. Cua, Dakila Carlo E.Quirino, Lone District
91. Cuaresma, Luisa LlorenNueva Vizcaya, Lone District
92. Cueva, Leo Rafael M.Negros Occidental, 2nd District
93. Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.Zamboanga City, 2nd District
94. Dalog, Maximo B.Mountain Province, Lone District
95. Datol, Francisco Jr. G.Party List - Senior Citizen
96. Daza, Raul A.Northern Samar, 1st District
97. De Jesus, Emmi A.Party List - GABRIELA
98. De Venecia, Christopher V.P.Pangasinan, 4th District
99. De Vera, Eugene Michael B.Party List - ABS
100. Defensor, Arthur Jr. R.Iloilo, 3rd District
101. Del Mar, Raul V.Cebu City, 1st District
102. Del Rosario, Manuel Monsour III T.Makati City, 1st District
103. Deloso-Montalla, Cheryl P.Zambales, 2nd District
104. Dimaporo, Abdullah D.Lanao del Norte, 2nd District
105. Dimaporo, Mohamad Khalid Q.Lanao del Norte, 1st District
106. Duavit, Michael John R.Rizal, 1st District
107. Durano, Ramon "Red" VI H.Cebu, 5th District
108. Dy, Napoleon S.Isabela, 3rd District
109. Elago, Sarah Jane I.Party List - KABATAAN
110. Enverga, Anna Katrina "Trina" M.Quezon, 1st District
111. Erice, Edgar R.Caloocan City, 2nd District
112. Eriguel, Sandra Y., M.D.La Union, 2nd District
113. Ermita-Buhain, Elenita MilagrosBatangas, 1st District
114. Escudero, Evelina G.Sorsogon, 1st District
115. Espina, Rogelio J.,M.D.Biliran, Lone District
116. Espino, Amado Jr. T.Pangasinan, 5th District
117. Estrella, Conrado III M.Party List - ABONO
118. Eusebio, Richard C.Pasig City, Lone District
119. Evardone, Ben P.Eastern Samar, Lone District
120. Fariñas, Rodolfo C.Ilocos Norte, 1st District
121. Fernando, Bayani F.Marikina City, 1st District
122. Ferrer, Juliet Marie D.Negros Occidental, 4th District
123. Ferrer, Luis "Jon-Jon" IV A.Cavite, 6th District
124. Ferriol-Pascual, Abigail Faye C.Party List - KALINGA
125. Floirendo, Antonio Jr. R.Davao del Norte, 2nd District
126. Flores, Florencio Jr. T., M.D.Bukidnon, 2nd District
127. Fortun, Lawrence H.Agusan del Norte, 1st District
128. Fortuno, Salvio B.Camarines Sur, 5th District
129. Fuentebella, Arnulfo P.Camarines Sur, 4th District
130. Garbin, Alfredo Jr. A.Party List - AKO BICOL
131. Garcia, Gwendolyn F.Cebu, 3rd District
132. Garcia, Jose Enrique III "Joet" S.Bataan, 2nd District
133. Garcia-Albano, Mylene J.Davao City, 2nd District
134. Garin, Oscar "Richard" Jr. S.Iloilo, 1st District
135. Garin, Sharon S.Party List - AAMBIS-OWA
136. Gasataya, Greg G.Bacolod City, Lone District
137. Gatchalian, WesValenzuela City, 1st District
138. Geron, Rico B.Party List - AGAP
139. Go, Ana Cristina SiquianIsabela, 2nd District
140. Go, Mark O.Baguio City, Lone District
141. Gomez, Lucy T.Leyte, 4th District
142. Gonzaga, Ruwel Peter S.Compostela Valley, 2nd District
143. Gonzales, Alexandria P.Mandaluyong City, Lone District
144. Gonzales, Aurelio Jr. "Dong" D.Pampanga, 3rd District
145. Gonzalez, Fernando V.Albay, 3rd District
146. Gorriceta, Arcadio H.Iloilo, 2nd District
147. Gullas, Gerald Anthony Jr. "Samsam" V.Cebu, 1st District
148. Hernandez, Ferdinand L.South Cotabato, 2nd District
149. Herrera-Dy, Bernadette "BH"Party List - BH
150. Hofer, Ann K.Zamboanga Sibugay, 2nd District
151. Jalosjos, Seth Frederick P.Zamboanga del Norte, 1st District
152. Javier, Paolo Everardo S.Antique, Lone District
153. Kho, ElisaMasbate, 2nd District
154. Khonghun, Jeffrey D.Zambales, 1st District
155. Labadlabad, Glona G.Zamboanga del Norte, 2nd District
156. Lacson, Virgilio S.Party List - MANILA TEACHERS
157. Lagman, Edcel C.Albay, 1st District
158. Lanete, Scott Davies S., M.D.Masbate, 3rd District
159. Laogan, Dennis C.Party List - ANG KABUHAYAN
160. Lazatin, Carmelo II "Jon" B.Pampanga, 1st District
161. Leachon, Doy C.Oriental Mindoro, 1st District
162. Lee, Delphine GanParty List - AGRI
163. Limkaichong, Jocelyn SyNegros Oriental, 1st District
164. Lobregat, Celso L.Zamboanga City, 1st District
165. Loong, Tupay T. (Deceased)Sulu, 1st District
166. Lopez, Benhur Jr. B.Party List - YACAP
167. Lopez, Carlo V.Manila, 2nd District
168. Lopez, Manuel Luis T.Manila, 1st District
169. Loyola, Roy M.Cavite, 5th District
170. Macapagal-Arroyo, GloriaPampanga, 2nd District
171. Maceda, Edward Vera PerezManila, 4th District
172. Madrona, Emmanuel F.Romblon, Lone District
173. Malapitan, Dale "Along" R.Caloocan City, 1st District
174. Manalo, Jesulito "Jess" A.Party List - ANGKLA
175. Mangaoang, Allen Jesse C.Kalinga, Lone District
176. Mangudadatu, Suharto T.Sultan Kudarat, 1st District
177. Mangudadatu, Zajid G.Maguindanao, 2nd District
178. Marcoleta, Rodante D.Party List - SAGIP
179. Marcos, Imelda R.Ilocos Norte, 2nd District
180. Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.Batangas, 5th District
181. Marquez, Carlito S.Aklan, Lone District
182. Martinez, Eric M.Valenzuela City, 2nd District
183. Matugas, Francisco Jose II F.Surigao del Norte, 1st District
184. Mellana, Evelyn P.Agusan del Sur, 2nd District
185. Mending, Makmod Jr. D.Party List - AMIN
186. Mendoza, Raymond Democrito C.Party List - TUCP
187. Mercado, Roger G.Southern Leyte, Lone District
188. Mirasol, Alejandro Y.Negros Occidental, 5th District
189. Montoro, Teodoro "Ted" G.Party List - AASENSO
190. Nava, Ma. Lucille L., M.D.Guimaras, Lone District
191. Nieto, John Marvin "Yul Servo" C.Manila, 3rd District
192. Noel, Victoria Isabel G.Party List - AN WARAY
193. Nograles, Jericho Jonas B.Party List - PBA
194. Nograles, Karlo Alexei B.Davao City, 1st District
195. Nolasco, Ramon C.Cagayan, 1st District
196. Nuñez-Malanyaon, Corazon N.Davao Oriental, 1st District
197. Oaminal, Henry S.Misamis Occidental, 2nd District
198. Ocampo, Rosenda AnnManila, 6th District
199. Olivarez, Eric L.Parañaque City, 1st District
200. Ong, Edwin C.Northern Samar, 2nd District
201. Ong, Henry C.Leyte, 2nd District
202. Ortega, Pablo C.La Union, 1st District
203. Ortega, Vini Nola A.Party List - ABONO
204. Pacquiao, Rogelio "Ruel" D.Sarangani, Lone District
205. Paduano, Joseph Stephen S.Party List - ABANG LINGKOD
206. Palma, Wilter "Sharky" II WeeZamboanga Sibugay, 1st District
207. Pancho, Gavini "Apol" C.Bulacan, 2nd District
208. Panganiban, Jose Jr. T. CPA,LLBParty List - ANAC-IP
209. Panotes, Marisol C.Camarines Norte, 2nd District
210. Papandayan, Mauyag Jr. "Jun" B.Lanao del Sur, 2nd District
211. Pichay, Prospero Jr. A.Surigao del Sur, 1st District
212. Pimentel, Johnny TySurigao del Sur, 2nd District
213. Pineda, Enrico A.Party List - 1-PACMAN
214. Plaza, Maria Valentina G.Agusan del Sur, 1st District
215. Primicias-Agabas, Marlyn L.Pangasinan, 6th District
216. Quimbo, RomeroMarikina City, 2nd District
217. Radaza, Aileen C.Lapu-Lapu City, Lone District
218. Ramirez-Sato, JosephineOccidental Mindoro, Lone District
219. Ramos, Deogracias Jr. B.Sorsogon, 2nd District
220. Relampagos, Rene L.Bohol, 1st District
221. Revilla, Strike B.Cavite, 2nd District
222. Roa-Puno, Cristina "Chiqui"Antipolo City, 1st District
223. Robes, Florida "Rida" P.San Jose Del Monte City, Lone District
224. Rocamora, Ramon V. A."Rav"Siquijor, Lone District
225. Rodriguez, Isidro Jr. S.Rizal, 2nd District
226. Rodriguez, Maximo Jr. B.Cagayan de Oro City, 2nd District
227. Roman, Geraldine B.Bataan, 1st District
228. Romero, Michael L., PhD.Party List - 1-PACMAN
229. Romualdez, Yedda Marie K.Leyte, 1st District
230. Romualdo, Xavier Jesus D.Camiguin, Lone District
231. Roque, Harry Jr. L.Party List - KABAYAN
232. Roque, Rogelio Neil P.Bukidnon, 4th District
233. Sacdalan, Jesus NonatoNorth Cotabato, 1st District
234. Sagarbarria, Manuel T.Negros Oriental, 2nd District
235. Sahali, Ruby M.Tawi-Tawi, Lone District
236. Salceda, Joey SarteAlbay, 2nd District
237. Salimbangon, Benhur L.Cebu, 4th District
238. Salo, Ron P.Party List - KABAYAN
239. Salon, Orestes T.Party List - AGRI
240. Sambar, Mark Aeron H.Party List - PBA
241. Sandoval, Federico II "Ricky" S.Malabon City, Lone District
242. Santos-Recto, VilmaBatangas, 6th District
243. Sarmiento, Cesar V.Catanduanes, Lone District
244. Sarmiento, Edgar Mary S.Samar, 1st District
245. Savellano, Deogracias Victor "DV" B.Ilocos Sur, 1st District
246. Sema, Bai Sandra A.Maguindanao, 1st District
247. Siao, Frederick W.Iligan City, Lone District
248. Silverio, Lorna C.Bulacan, 3rd District
249. Singson, Eric D.Ilocos Sur, 2nd District
250. Suansing, Estrellita B.Nueva Ecija, 1st District
251. Suansing, Horacio Jr. P.Sultan Kudarat, 2nd District
252. Suarez, Danilo E.Quezon, 3rd District
253. Sy-Alvarado, Jose Antonio "Kuya Jonathan" R.Bulacan, 1st District
254. Tambunting, Gus S.Parañaque City, 2nd District
255. Tan, AngelinaQuezon, 4th District
256. Tan, Milagrosa "Mila" T.Samar, 2nd District
257. Tan, Shernee AbubakarParty List - KUSUG-TAUSUG
258. Tejada, Jose "PingPing" I.North Cotabato, 3rd District
259. Teves, Arnolfo Jr. "Arnie" A.Negros Oriental, 3rd District
260. Tiangco, Tobias "Toby" M.Navotas City, Lone District
261. Ting, Randolph S.Cagayan, 3rd District
262. Tinio, Antonio L.Party List - ACT TEACHERS
263. Tolentino, AbrahamCavite, 7th District
264. Treñas, Jerry P.Iloilo City, Lone District
265. Tugna, Sherwin N.Party List - CIBAC
266. Tupas, Raul "Boboy" C.Iloilo, 5th District
267. Turabin-Hataman, Sitti Djalia A.Party List - AMIN
268. Ty, Arnel U.Party List - LPGMA
269. Umali, Reynaldo V.Oriental Mindoro, 2nd District
270. Unabia, PeterMisamis Oriental, 1st District
271. Ungab, Alberto T.Davao City, 3rd District
272. Unico, Renato Jr. J.Camarines Norte, 1st District
273. Uy, Juliette T.Misamis Oriental, 2nd District
274. Uy, RolandoCagayan de Oro City, 1st District
275. Uybarreta, Carlos RomanParty List - 1-CARE
276. Vargas, Alfred D.Quezon City, 5th District
277. Vargas-Alfonso, Baby AlineCagayan, 2nd District
278. Velarde, Mariano Michael Jr. M.Party List - BUHAY
279. Velasco, Lord Allan Jay Q.Marinduque, Lone District
280. Velasco-Catera, Tricia Nicole Q.Party List - MATA
281. Veloso, Vicente "Ching" S.E.Leyte, 3rd District
282. Vergara, Rosanna "Ria" V.Nueva Ecija, 3rd District
283. Villafuerte, Luis Raymund Jr. F.Camarines Sur, 2nd District
284. Villanueva, Noel L.Tarlac, 3rd District
285. Villar, Mark A. (Appointed DPWH Secretary)Las Piñas City, Lone District
286. Villaraza-Suarez, Anna MarieParty List - ALONA
287. Villarica, Linabelle Ruth R.Bulacan, 4th District
288. Villarin, Tom S.Party List - AKBAYAN
289. Violago, Micaela S.Nueva Ecija, 2nd District
290. Yap, Arthur C.Bohol, 3rd District
291. Yap, Melecio Jr. J.Negros Occidental, 1st District
292. Yap, Victor A.Tarlac, 2nd District
293. Yu, Divina Grace C.Zamboanga del Sur, 1st District
294. Zamora, Maria Carmen S.Compostela Valley, 1st District
295. Zamora, Ronaldo B.San Juan City, Lone District
296. Zarate, Carlos Isagani T.Party List - BAYAN MUNA
297. Zubiri, Manuel F.Bukidnon, 3rd District