Back to Top

HOUSE MEMBERS by REGION


18th CONGRESS
NCR (National Capital Region)
1.Caloocan City, 1st DistrictMalapitan, Dale "Along" R.
2.Caloocan City, 2nd DistrictErice, Edgar R.
3.Las Piñas City, Lone DistrictVillar, Camille A.
4.Makati City, 1st DistrictPeña, Romulo Jr. "Kid"
5.Makati City, 2nd DistrictCampos, Luis Jr. N.
6.Malabon City, Lone DistrictLacson-Noel, Josephine Veronique R.
7.Mandaluyong City, Lone DistrictGonzales, Neptali II M.
8.Manila, 1st DistrictLopez, Manuel Luis T.
9.Manila, 2nd DistrictValeriano, Rolando M.
10.Manila, 3rd DistrictNieto, John Marvin "Yul Servo" C.
11.Manila, 4th DistrictMaceda, Edward Vera Perez
12.Manila, 5th DistrictBagatsing, Cristal L.
13.Manila, 6th DistrictAbante, Bienvenido Jr. M.
14.Marikina City, 1st DistrictFernando, Bayani F.
15.Marikina City, 2nd DistrictQuimbo, Stella Luz A.
16.Muntinlupa City, Lone DistrictBiazon, Rozzano Rufino B.
17.Navotas City, Lone DistrictTiangco, John Reynald M.
18.Parañaque City, 1st DistrictOlivarez, Eric L.
19.Parañaque City, 2nd DistrictTambunting, Joy Myra S.
20.Pasay City, Lone DistrictCalixto, Antonino G.
21.Pasig City, Lone DistrictRomulo, Roman T.
22.Quezon City, 1st DistrictCrisologo, Anthony Peter "Onyx" D.
23.Quezon City, 2nd DistrictCastelo, Precious Hipolito
24.Quezon City, 3rd DistrictReyes, Allan Benedict S.
25.Quezon City, 4th DistrictSuntay, Jesus "Bong" C.
26.Quezon City, 5th DistrictVargas, Alfred D.
27.Quezon City, 6th DistrictBelmonte, Jose Christopher Y.
28.San Juan City, Lone DistrictZamora, Ronaldo B.
29.Taguig City-Pateros, 1st DistrictCayetano, Alan Peter "Compañero" S.
30.Taguig City-Pateros, 2nd DistrictCayetano, Maria Laarni
31.Valenzuela City, 1st DistrictGatchalian, Weslie
32.Valenzuela City, 2nd DistrictMartinez, Eric M.
I (Ilocos Region)
1.Ilocos Norte, 1st DistrictFariñas, Ria Christina G.
2.Ilocos Norte, 2nd DistrictBarba, Angelo Marcos
3.Ilocos Sur, 1st DistrictSavellano, Deogracias Victor "DV" B.
4.Ilocos Sur, 2nd DistrictSingson-Meehan, Kristine
5.La Union, 1st DistrictOrtega, Pablo C.
6.La Union, 2nd DistrictEriguel, Sandra Y., M.D.
7.Pangasinan, 1st DistrictCeleste, Arnold "Noli" D.
8.Pangasinan, 2nd DistrictEspino, Jumel Anthony I.
9.Pangasinan, 3rd DistrictArenas, Rose Marie "Baby" J.
10.Pangasinan, 4th DistrictDe Venecia, Christopher V.P.
11.Pangasinan, 5th DistrictGuico, Ramon III "Mon-Mon" V.
12.Pangasinan, 6th DistrictAgabas, Tyrone D.
II (Cagayan Valley)
1.Batanes, Lone DistrictGato, Ciriaco Jr. B.
2.Cagayan, 1st DistrictNolasco, Ramon Jr. C.
3.Cagayan, 2nd DistrictAlfonso, Samantha Louise Vargas
4.Cagayan, 3rd DistrictLara, Joseph "Jojo" L.
5.Isabela, 1st DistrictAlbano, Antonio "Tonypet" T.
6.Isabela, 2nd DistrictGo, Ed Christopher S.
7.Isabela, 3rd DistrictDy, Ian Paul L.
8.Isabela, 4th DistrictTan, Alyssa Sheena P., CPA
9.Isabela, 5th DistrictDy, Faustino Michael Carlos III T.
10.Isabela, 6th DistrictDy, Faustino V "Inno" A.
11.Nueva Vizcaya, Lone DistrictCuaresma, Luisa Lloren
12.Quirino, 1st DistrictCua, Junie E.
III (Central Luzon)
1.Aurora, Lone DistrictAngara, Rommel Rico T.
2.Bataan, 1st DistrictRoman, Geraldine B.
3.Bataan, 2nd DistrictGarcia, Jose Enrique III "Joet" S.
4.Bulacan, 1st DistrictSy-Alvarado, "Kuya" Jose Antonio R.
5.Bulacan, 2nd DistrictPancho, Gavini "Apol" C.
6.Bulacan, 3rd DistrictSilverio, Lorna C.
7.Bulacan, 4th DistrictVillarica, Henry R.
8.Nueva Ecija, 1st DistrictSuansing, Estrellita B.
9.Nueva Ecija, 2nd DistrictViolago, Micaela S.
10.Nueva Ecija, 3rd DistrictVergara, Rosanna "Ria"
11.Nueva Ecija, 4th DistrictNatividad-Nagaño, Maricel G., MD.
12.Pampanga, 1st DistrictLazatin, Carmelo II "Jon" B.
13.Pampanga, 2nd DistrictArroyo, Juan Miguel Macapagal
14.Pampanga, 3rd DistrictGonzales, Aurelio Jr. "Dong" D.
15.Pampanga, 4th DistrictBondoc, Juan Pablo "Rimpy" P.
16.San Jose Del Monte City, Lone DistrictRobes, Florida "Rida" P.
17.Tarlac, 1st DistrictCojuangco, Carlos O.
18.Tarlac, 2nd DistrictYap, Victor A.
19.Tarlac, 3rd DistrictVillanueva, Noel L.
20.Zambales, 1st DistrictKhonghun, Jeffrey D.
21.Zambales, 2nd DistrictDeloso-Montalla, Cheryl P.
IV-A (CALABARZON)
1.Antipolo City, 1st DistrictPuno, Roberto V.
2.Antipolo City, 2nd DistrictAcop, Resurreccion M.
3.Batangas, 1st DistrictErmita-Buhain, Elenita Milagros "Eileen"
4.Batangas, 2nd DistrictAbu, Raneo "Ranie" E.
5.Batangas, 3rd DistrictCollantes, Ma. Theresa V.
6.Batangas, 4th DistrictBolilia, Lianda B.
7.Batangas, 5th DistrictMariño, Mario Vittorio "Marvey" A.
8.Batangas, 6th DistrictSantos-Recto, Vilma
9.Biñan City, Lone DistrictAlonte, Marlyn "Len" B.
10.Calamba City, Lone DistrictChipeco, Joaquin Jr. M.
11.Cavite, 1st DistrictAbaya, Francis Gerald Aguinaldo
12.Cavite, 2nd DistrictRevilla, Strike B.
13.Cavite, 3rd DistrictAdvincula, Alex "AA" L.
14.Cavite, 4th DistrictBarzaga, Elpidio Jr. F.
15.Cavite, 5th DistrictLoyola, Dahlia A.
16.Cavite, 6th DistrictFerrer, Luis IV "Jon-Jon" A.
17.Cavite, 7th DistrictRemulla, Jesus Crispin C.
18.Cavite, 8th DistrictTolentino, Abraham "Bambol" N.
19.Laguna, 1st DistrictFernandez, Dan S.
20.Laguna, 2nd DistrictMariano-Hernandez, Ruth
21.Laguna, 3rd DistrictAragones, Sol
22.Laguna, 4th DistrictAgarao, Benjamin Jr. C.
23.Quezon, 1st DistrictEnverga, Wilfrido Mark M.
24.Quezon, 2nd DistrictSuarez, David "Jay-Jay" C.
25.Quezon, 3rd DistrictSuarez, Aleta C.
26.Quezon, 4th DistrictTan, Angelina "Helen" D.L., M.D.
27.Rizal, 1st DistrictDuavit, Michael John R.
28.Rizal, 2nd DistrictNograles, Juan Fidel Felipe F.
IV-B (MIMAROPA)
1.Marinduque, Lone DistrictVelasco, Lord Allan Jay Q.
2.Occidental Mindoro, Lone DistrictRamirez-Sato, Josephine
3.Oriental Mindoro, 1st DistrictLeachon, Doy C.
4.Oriental Mindoro, 2nd DistrictUmali, Alfonso Jr. V.
5.Palawan, 1st DistrictAlvarez, Franz "Chicoy" E.
6.Palawan, 2nd DistrictAbueg-Zaldivar, Cyrille "Beng" F.
7.Palawan, 3rd DistrictAcosta, Gil "Kabarangay Jr." A.
8.Romblon, Lone DistrictMadrona, Eleandro Jesus F.
V (Bicol Region)
1.Albay, 1st DistrictLagman, Edcel C.
2.Albay, 2nd DistrictSalceda, Joey Sarte
3.Albay, 3rd DistrictCabredo, Fernando T.
4.Camarines Norte, 1st DistrictTallado, Josefina B.
5.Camarines Norte, 2nd DistrictPanotes, Marisol C.
6.Camarines Sur, 1st DistrictAndaya, Marissa
7.Camarines Sur, 2nd DistrictVillafuerte, Luis Raymund Jr. "LRay" F.
8.Camarines Sur, 3rd DistrictBordado, Gabriel Jr. H.
9.Camarines Sur, 4th DistrictFuentebella, Arnie B.
10.Camarines Sur, 5th DistrictFortuno, Jocelyn F.
11.Catanduanes, Lone DistrictSanchez, Hector S.
12.Masbate, 1st DistrictBravo, Narciso Jr. R.
13.Masbate, 2nd DistrictKho, Elisa "Olga" T.
14.Masbate, 3rd DistrictKho, Wilton "Tonton" Tan
15.Sorsogon, 1st DistrictEscudero, Evelina G.
16.Sorsogon, 2nd DistrictRamos, Ma. Bernardita "Ditas" B.
VI (Western Visayas)
1.Aklan, 1st DistrictMarquez, Carlito S.
2.Aklan, 2nd DistrictHaresco, Teodorico Jr. T.
3.Antique, Lone DistrictLegarda, Loren
4.Bacolod City, Lone DistrictGasataya, Greg G.
5.Capiz, 1st DistrictBillones, Emmanuel "Tawi"
6.Capiz, 2nd DistrictCastro, Fredenil "Fred" H.
7.Guimaras, Lone DistrictNava, Ma. Lucille L., M.D.
8.Iloilo, 1st DistrictGarin, Janette L.
9.Iloilo, 2nd DistrictGorriceta, Michael B.
10.Iloilo, 3rd DistrictDefensor, Lorenz R.
11.Iloilo, 4th DistrictBiron, Braeden John Q.
12.Iloilo, 5th DistrictTupas, Raul "Boboy" C.
13.Iloilo City, Lone DistrictBaronda, Julienne "Jam" L.
14.Negros Occidental, 1st DistrictValmayor, Gerardo Jr. P.
15.Negros Occidental, 2nd DistrictCueva, Leo Rafael M.
16.Negros Occidental, 3rd DistrictBenitez, Francisco "Kiko" B.
17.Negros Occidental, 4th DistrictFerrer, Juliet Marie De Leon
18.Negros Occidental, 5th DistrictArroyo, Ma. Lourdes T.
19.Negros Occidental, 6th DistrictAlvarez, Genaro Jr. M.
VII (Central Visayas)
1.Bohol, 1st DistrictChatto, Edgar M.
2.Bohol, 2nd DistrictAumentado, Erico Aristotle C.
3.Bohol, 3rd DistrictTutor, Kristine Alexie B.
4.Cebu, 1st DistrictGullas, Eduardo "Eddie" R.
5.Cebu, 2nd DistrictCaminero, Wilfredo "Willy" S.
6.Cebu, 3rd DistrictGarcia, Pablo John F.
7.Cebu, 4th DistrictSalimbangon, Janice Z.
8.Cebu, 5th DistrictFrasco, Vincent Franco 'Duke' D.
9.Cebu, 6th DistrictOuano-Dizon, Emmarie "Lolypop" M.
10.Cebu, 7th DistrictCalderon, Peter John D.
11.Cebu City, 1st DistrictDel Mar, Raul V.
12.Cebu City, 2nd DistrictAbellanosa, Rodrigo A.
13.Lapu-Lapu City, Lone DistrictRadaza, Paz C.
14.Negros Oriental, 1st DistrictLimkaichong, Jocelyn Sy
15.Negros Oriental, 2nd DistrictSagarbarria, Manuel T.
16.Negros Oriental, 3rd DistrictTeves, Arnolfo Jr. "Arnie" A.
17.Siquijor, Lone DistrictVilla, Jake Vincent
VIII (Eastern Visayas)
1.Biliran, Lone DistrictEspina, Gerardo Jr. "Gerryboy" J.
2.Eastern Samar, Lone DistrictAbunda, Maria Fe R.
3.Leyte, 1st DistrictRomualdez, Ferdinand Martin G.
4.Leyte, 2nd DistrictJavier, Lolita T.
5.Leyte, 3rd DistrictVeloso, Vicente III "Ching" S.E.
6.Leyte, 4th DistrictTorres-Gomez, Lucy
7.Leyte, 5th DistrictCari, Carl Nicolas C.
8.Northern Samar, 1st DistrictDaza, Paul Ruiz
9.Northern Samar, 2nd DistrictOng, Jose Jr. "Jun" L.
10.Samar, 1st DistrictSarmiento, Edgar Mary S.
11.Samar, 2nd DistrictTan, Sharee Ann T.
IX (Zamboanga Peninsula)
1.Zamboanga City, 1st DistrictJimenez, Cesar Jr. "Jawo" L.
2.Zamboanga City, 2nd DistrictDalipe, Manuel Jose "Mannix" M.
3.Zamboanga del Norte, 1st DistrictJalosjos, Romeo Jr. M.
4.Zamboanga del Norte, 2nd DistrictLabadlabad, Glona G.
5.Zamboanga del Norte, 3rd DistrictAmatong, Isagani S.
6.Zamboanga del Sur, 1st DistrictYu, Divina Grace C.
7.Zamboanga del Sur, 2nd DistrictBabasa, Leonardo Jr. L.
8.Zamboanga Sibugay, 1st DistrictPalma, Wilter "Sharky" II Wee
9.Zamboanga Sibugay, 2nd DistrictHofer, Ann K.
X (Northern Mindanao)
1.Bukidnon, 1st DistrictAcosta-Alba, Ma. Lourdes
2.Bukidnon, 2nd DistrictFlores, Jonathan Keith T.
3.Bukidnon, 3rd DistrictZubiri, Manuel F.
4.Bukidnon, 4th DistrictRoque, Rogelio Neil P.
5.Cagayan de Oro City, 1st DistrictUy, Rolando "Klarex" A.
6.Cagayan de Oro City, 2nd DistrictRodriguez, Rufus B.
7.Camiguin, Lone DistrictRomualdo, Xavier Jesus D.
8.Iligan City, Lone DistrictSiao, Frederick W.
9.Lanao del Norte, 1st DistrictDimaporo, Mohamad Khalid Q.
10.Lanao del Norte, 2nd DistrictDimaporo, Abdullah D.
11.Misamis Occidental, 1st DistrictTy, Diego "Nonoy" C.
12.Misamis Occidental, 2nd DistrictOaminal, Henry S.
13.Misamis Oriental, 1st DistrictUnabia, Christian S.
14.Misamis Oriental, 2nd DistrictUy, Juliette T.
XI (Davao Region)
1.Compostela Valley, 1st DistrictZamora, Manuel "Way Kurat" E.
2.Compostela Valley, 2nd DistrictGonzaga, Ruwel Peter S.
3.Davao City, 1st DistrictDuterte, Paolo Z.
4.Davao City, 2nd DistrictGarcia Vincent J.
5.Davao City, 3rd DistrictUngab, Isidro T.
6.Davao del Norte, 1st DistrictAlvarez, Pantaleon D.
7.Davao del Norte, 2nd DistrictDujali, Alan "Aldu" R.
8.Davao del Sur, Lone DistrictCagas, Mercedes "Didi" C.
9.Davao Occidental, Lone DistrictBautista-Bandigan, Lorna P.
10.Davao Oriental, 1st DistrictNuñez-Malanyaon, Corazon T.
11.Davao Oriental, 2nd DistrictAlmario, Joel Mayo Z.
XII (SOCCSKSARGEN)
1.North Cotabato, 1st DistrictSacdalan, Joselito "Joel" S.
2.North Cotabato, 2nd DistrictCaoagdan, Rudy S., DPA
3.North Cotabato, 3rd DistrictTejada, Jose "Ping-Ping" I.
4.Sarangani, Lone DistrictPacquiao, Rogelio "Ruel" D.
5.South Cotabato, 1st DistrictBañas-Nograles, Shirlyn
6.South Cotabato, 2nd DistrictHernandez, Ferdinand L.
7.Sultan Kudarat, 1st DistrictSakaluran, Princess Rihan M.
8.Sultan Kudarat, 2nd DistrictSuansing, Horacio Jr. P.
CAR (Cordillera Administrative Region)
1.Abra, Lone DistrictBernos, Joseph Sto. Niño B.
2.Apayao, Lone DistrictBulut, Elias Jr. C.
3.Baguio City, Lone DistrictGo, Mark O.
4.Benguet, Lone DistrictFongwan, Nestor B.
5.Ifugao, Lone DistrictChungalao, Solomon R.
6.Kalinga, Lone DistrictMangaoang, Allen Jesse C.
7.Mountain Province, 1st DistrictDalog, Maximo Jr. Y.
BARMM (Bangsamoro Autonomous Region in Muslim Mindanao)
1.Basilan, Lone DistrictHataman, Mujiv S.
2.Lanao del Sur, 1st DistrictAdiong, Ansaruddin Abdul Malik A.
3.Lanao del Sur, 2nd DistrictBalindong, Yasser Alonto
4.Maguindanao, 1st DistrictSinsuat, Datu Roonie Sr. Q.
5.Maguindanao, 2nd DistrictMangudadatu, Esmael G.
6.Sulu, 1st DistrictTan, Samier A.
7.Sulu, 2nd DistrictArbison, Munir M.
8.Tawi-Tawi, Lone DistrictMatba, Rashidin H.
CARAGA (Caraga Administrative Region)
1.Agusan del Norte, 1st DistrictFortun, Lawrence "Law" H.
2.Agusan del Norte, 2nd DistrictAmante-Matba, Ma. Angelica M.
3.Agusan del Sur, 1st DistrictBascug, Alfel M.
4.Agusan del Sur, 2nd DistrictPlaza, Eddiebong G.
5.Dinagat Islands, Lone DistrictEcleo, Alan 1 B.
6.Surigao del Norte, 1st DistrictMatugas, Francisco Jose II "Bingo" F., CPA,CESO,LLB
7.Surigao del Norte, 2nd DistrictBarbers, Robert Ace S.
8.Surigao del Sur, 1st DistrictPichay, Prospero Jr. A.
9.Surigao del Sur, 2nd DistrictPimentel, Johnny Ty