Back to Top

DISTRICT REPRESENTATIVES


17th CONGRESS
Abra
Bernos, Joseph Sto. Niño B.Lone District
Agusan del Norte
Fortun, Lawrence H.1st District
Amante, Erlpe John "Ping" M.2nd District
Agusan del Sur
Plaza, Maria Valentina G.1st District
Mellana, Evelyn P.2nd District
Aklan
Marquez, Carlito S.Lone District
Albay
Lagman, Edcel C.1st District
Salceda, Joey Sarte2nd District
Gonzalez, Fernando V.3rd District
Antipolo City
Roa-Puno, Cristina "Chiqui"1st District
Acop, Romeo M.2nd District
Antique
Javier, Paolo Everardo S.Lone District
Apayao
Bulut-Begtang, Eleanor C.Lone District
Aurora
Angara-Castillo, Bellaflor J.Lone District
Bacolod City
Gasataya, Greg G.Lone District
Baguio City
Go, Mark O.Lone District
Basilan
Akbar, Jum J. (Deceased)Lone District
Bataan
Roman, Geraldine B.1st District
Garcia, Jose Enrique III "Joet" S.2nd District
Batanes
Abad, Henedina R.Lone District
Batangas
Ermita-Buhain, Elenita Milagros1st District
Abu, Raneo E.2nd District
Collantes, Ma. Theresa V.3rd District
Bolilia, Lianda B.4th District
Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.5th District
Santos-Recto, Vilma6th District
Benguet
Cosalan, Ronald M.Lone District
Biñan City
Alonte-Naguiat, Len B.Lone District
Biliran
Espina, Rogelio J.,M.D.Lone District
Bohol
Relampagos, Rene L.1st District
Aumentado, Erico Aristotle C.2nd District
Yap, Arthur C.3rd District
Bukidnon
Acosta-Alba, Ma. Lourdes1st District
Flores, Florencio Jr. T., M.D.2nd District
Zubiri, Manuel F.3rd District
Roque, Rogelio Neil P.4th District
Bulacan
Sy-Alvarado, Jose Antonio "Kuya Jonathan" R.1st District
Pancho, Gavini "Apol" C.2nd District
Silverio, Lorna C.3rd District
Villarica, Linabelle Ruth R.4th District
Cagayan
Nolasco, Ramon C.1st District
Vargas-Alfonso, Baby Aline2nd District
Ting, Randolph S.3rd District
Cagayan de Oro City
Uy, Rolando1st District
Rodriguez, Maximo Jr. B.2nd District
Caloocan City
Malapitan, Dale "Along" R.1st District
Erice, Edgar R.2nd District
Camarines Norte
Unico, Renato Jr. J.1st District
Panotes, Marisol C.2nd District
Camarines Sur
Andaya, Rolando Jr. G.1st District
Villafuerte, Luis Raymund Jr. F.2nd District
Bordado, Gabriel Jr. H.3rd District
Fuentebella, Arnulfo P.4th District
Fortuno, Salvio B.5th District
Camiguin
Romualdo, Xavier Jesus D.Lone District
Capiz
Billones, Emmanuel A.1st District
Castro, Fredenil "Fred" H.2nd District
Catanduanes
Sarmiento, Cesar V.Lone District
Cavite
Abaya, Francis Gerald A.1st District
Revilla, Strike B.2nd District
Advincula, Alex3rd District
Austria Barzaga, Jennifer4th District
Loyola, Roy M.5th District
Ferrer, Luis "Jon-Jon" IV A.6th District
Tolentino, Abraham7th District
Cebu
Gullas, Gerald Anthony Jr. "Samsam" V.1st District
Caminero, Wilfredo S.2nd District
Garcia, Gwendolyn F.3rd District
Salimbangon, Benhur L.4th District
Durano, Ramon "Red" VI H.5th District
Cortes, Jonas C.6th District
Calderon, Peter John D.7th District
Cebu City
Del Mar, Raul V.1st District
Abellanosa, Rodrigo A.2nd District
Compostela Valley
Zamora, Maria Carmen S.1st District
Gonzaga, Ruwel Peter S.2nd District
CostalesProvince
Davao City
Nograles, Karlo Alexei B.1st District
Garcia-Albano, Mylene J.2nd District
Ungab, Alberto T.3rd District
Davao del Norte
Alvarez, Pantaleon D.1st District
Floirendo, Antonio Jr. R.2nd District
Davao del Sur
Cagas, Mercedes "Didi" C.Lone District
Davao Occidental
Bautista-Bandigan, Lorna P.Lone District
Davao Oriental
Nuñez-Malanyaon, Corazon N.1st District
Almario, Joel Mayo Z.2nd District
Dinagat Islands
Bag-ao, Kaka J.Lone District
Eastern Samar
Evardone, Ben P.Lone District
Guimaras
Nava, Ma. Lucille L., M.D.Lone District
Ifugao
Baguilat, Teddy Jr. BrawnerLone District
Iligan City
Siao, Frederick W.Lone District
Ilocos Norte
Fariñas, Rodolfo C.1st District
Marcos, Imelda R.2nd District
Ilocos Sur
Savellano, Deogracias Victor "DV" B.1st District
Singson, Eric D.2nd District
Iloilo
Garin, Oscar "Richard" Jr. S.1st District
Gorriceta, Arcadio H.2nd District
Defensor, Arthur Jr. R.3rd District
Biron, Ferjenel G., M.D.4th District
Tupas, Raul "Boboy" C.5th District
Iloilo City
Treñas, Jerry P.Lone District
Isabela
Albano, Rodolfo III T.1st District
Go, Ana Cristina Siquian2nd District
Dy, Napoleon S.3rd District
Aggabao, Ma. Lourdes R.4th District
Kalinga
Mangaoang, Allen Jesse C.Lone District
La Union
Ortega, Pablo C.1st District
Eriguel, Sandra Y., M.D.2nd District
Laguna
Arcillas, Arlene B.1st District
Chipeco, Joaquin Jr. M.2nd District
Aragones, Sol3rd District
Agarao, Benjamin Jr. C.4th District
Lanao del Norte
Dimaporo, Mohamad Khalid Q.1st District
Dimaporo, Abdullah D.2nd District
Lanao del Sur
Adiong, Ansaruddin A.M. A.1st District
Papandayan, Mauyag Jr. "Jun" B.2nd District
Lapu-Lapu City
Radaza, Aileen C.Lone District
Las Piñas City
Villar, Mark A. (Appointed DPWH Secretary)Lone District
Leyte
Romualdez, Yedda Marie K.1st District
Ong, Henry C.2nd District
Veloso, Vicente "Ching" S.E.3rd District
Gomez, Lucy T.4th District
Cari, Jose Carlos L.5th District
Maguindanao
Sema, Bai Sandra A.1st District
Mangudadatu, Zajid G.2nd District
Makati City
Del Rosario, Manuel Monsour III T.1st District
Campos, Luis Jose Angel Jr. N.2nd District
Malabon City
Sandoval, Federico II "Ricky" S.Lone District
Mandaluyong City
Gonzales, Alexandria P.Lone District
Manila
Lopez, Manuel Luis T.1st District
Lopez, Carlo V.2nd District
Nieto, John Marvin "Yul Servo" C.3rd District
Maceda, Edward Vera Perez4th District
Bagatsing, Cristal L.5th District
Ocampo, Rosenda Ann6th District
Marikina City
Fernando, Bayani F.1st District
Quimbo, Romero2nd District
Marinduque
Velasco, Lord Allan Jay Q.Lone District
Masbate
Bravo, Maria Vida Espinosa1st District
Kho, Elisa2nd District
Lanete, Scott Davies S., M.D.3rd District
Misamis Occidental
Almonte, Jorge T.1st District
Oaminal, Henry S.2nd District
Misamis Oriental
Unabia, Peter1st District
Uy, Juliette T.2nd District
Mountain Province
Dalog, Maximo B.Lone District
Muntinlupa City
Biazon, Rozzano Rufino B.Lone District
Navotas City
Tiangco, Tobias "Toby" M.Lone District
Negros Occidental
Yap, Melecio Jr. J.1st District
Cueva, Leo Rafael M.2nd District
Benitez, Alfredo3rd District
Ferrer, Juliet Marie D.4th District
Mirasol, Alejandro Y.5th District
Alvarez, Mercedes K.6th District
Negros Oriental
Limkaichong, Jocelyn Sy1st District
Sagarbarria, Manuel T.2nd District
Teves, Arnolfo Jr. "Arnie" A.3rd District
North Cotabato
Sacdalan, Jesus Nonato1st District
Catamco, Nancy A.2nd District
Tejada, Jose "PingPing" I.3rd District
Northern Samar
Daza, Raul A.1st District
Ong, Edwin C.2nd District
Nueva Ecija
Suansing, Estrellita B.1st District
Violago, Micaela S.2nd District
Vergara, Rosanna "Ria" V.3rd District
Antonino, Magnolia C.4th District
Nueva Vizcaya
Cuaresma, Luisa LlorenLone District
Occidental Mindoro
Ramirez-Sato, JosephineLone District
Oriental Mindoro
Leachon, Doy C.1st District
Umali, Reynaldo V.2nd District
Palawan
Alvarez, Franz1st District
Abueg, Frederick "Erick" F.2nd District
Acosta, Gil "Kabarangay" P.3rd District
Pampanga
Lazatin, Carmelo II "Jon" B.1st District
Macapagal-Arroyo, Gloria2nd District
Gonzales, Aurelio Jr. "Dong" D.3rd District
Bondoc, Juan Pablo4th District
Pangasinan
Celeste, Jesus1st District
Bataoil, Leopoldo N.2nd District
Arenas, Rose Marie "Baby" J.3rd District
De Venecia, Christopher "Toff" Vera Perez4th District
Espino, Amado Jr. T.5th District
Primicias-Agabas, Marlyn L.6th District
Parañaque City
Olivarez, Eric L.1st District
Tambunting, Gus S.2nd District
Pasay City
Calixto-Rubiano, Emi G.Lone District
Pasig City
Eusebio, Richard C.Lone District
Quezon
Enverga, Anna Katrina "Trina" M.1st District
Alcala, Vicente "Kulit" J.2nd District
Suarez, Danilo E.3rd District
Tan, Angelina4th District
Quezon City
Crisologo, Vincent "Bingbong" P.1st District
Castelo, Winston2nd District
Banal, Jorge "Bolet"3rd District
Belmonte, Feliciano Jr. R.4th District
Vargas, Alfred D.5th District
Belmonte, Jose Christopher Y.6th District
Quirino
Cua, Dakila Carlo E.Lone District
Rizal
Duavit, Michael John R.1st District
Rodriguez, Isidro Jr. S.2nd District
Romblon
Madrona, Emmanuel F.Lone District
Samar
Sarmiento, Edgar Mary S.1st District
Tan, Milagrosa "Mila" T.2nd District
San Jose Del Monte City
Robes, Florida "Rida" P.Lone District
San Juan City
Zamora, Ronaldo B.Lone District
Sarangani
Pacquiao, Rogelio "Ruel" D.Lone District
Siquijor
Rocamora, Ramon V. A."Rav"Lone District
Sorsogon
Escudero, Evelina G.1st District
Ramos, Deogracias Jr. B.2nd District
South Cotabato
Acharon, Pedro Jr. B.1st District
Hernandez, Ferdinand L.2nd District
Southern Leyte
Mercado, Roger G.Lone District
Sultan Kudarat
Mangudadatu, Suharto T.1st District
Suansing, Horacio Jr. P.2nd District
Sulu
Loong, Tupay T. (Deceased)1st District
Arbison, Munir M.2nd District
Surigao del Norte
Matugas, Francisco Jose II F.1st District
Barbers, Robert Ace S.2nd District
Surigao del Sur
Pichay, Prospero Jr. A.1st District
Pimentel, Johnny Ty2nd District
Taguig City-Pateros
Cerafica, Arnel M.1st District
Cayetano, Pia S.2nd District
Tarlac
Cojuangco, Carlos O.1st District
Yap, Victor A.2nd District
Villanueva, Noel L.3rd District
Tawi-Tawi
Sahali, Ruby M.Lone District
Valenzuela City
Gatchalian, Wes1st District
Martinez, Eric M.2nd District
Zambales
Khonghun, Jeffrey D.1st District
Deloso-Montalla, Cheryl P.2nd District
Zamboanga City
Lobregat, Celso L.1st District
Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.2nd District
Zamboanga del Norte
Jalosjos, Seth Frederick P.1st District
Labadlabad, Glona G.2nd District
Amatong, Isagani S.3rd District
Zamboanga del Sur
Yu, Divina Grace C.1st District
Cerilles, Aurora Enerio2nd District
Zamboanga Sibugay
Palma, Wilter "Sharky" II Wee1st District
Hofer, Ann K.2nd District